2018-03-30

Zmiany w prawie łowieckim

Zaplanowane poprawki wprowadzają wiele istotnych zmian dla myśliwych, wśród których wymienić należy:

  • Możliwość wyłączenia swojej nieruchomości z obwodu łowieckiego. Właściciel nieruchomości może wystąpić o ustanowienie zakazu polowania na jego własności.  Wyłączenie może zostać uzasadnione przekonaniami religijnymi lub zasadami moralnymi.
  • Zwiększona została minimalna odległość obszaru polowań od zabudowań mieszkalnych z 100 m do 150 m.
  • Posiadacze broni na cele myśliwskie będą musieli odnawiać okresowe badania lekarskie i psychologiczne co pięć lat.
  • Ustawa wprowadza nakaz uzyskania zgody dyrektora parku narodowego lub regionalnego dyrektora środowiska w celu przeprowadzenia odstrzału zwierzyny w parkach narodowych.
  • Zakaz szkolenia psów myśliwskich z udziałem żywych zwierząt.

Kilka zmian myśliwi mogą uznać jednak za przychylne np. zniesienie konieczności prowadzenia ewidencji postrzałków (postrzelone, ale nieodnalezione zwierzęta) w książkach ewidencji polowań. Istotną zmianą jest także możliwość nałożenia grzywny na osoby, które uniemożliwiają przeprowadzenie zaplanowanego polowania. W takiej sytuacji myśliwy mają prawo wezwać policję, której zadaniem będzie ustalenie, czy rzeczywiście doszło do celowego utrudnienia przeprowadzenia polowania.

 

Zmiany w Polskim Związku Łowieckim

Nowa ustawa przynosi także zmiany dot. struktury działania głównego organu w Polsce, który zajmuje się kwestiami łowiectwa. Zgodnie z postanowieniami ustawy, minister będzie miał możliwość zatwierdzania statusu Polskiego Związku Łowieckiego, a także powoływania zarządu związku spośród kandydatów rekomendowanych przez myśliwych.

Nowe prawo wpisuje się w nurt działań dekomunizacyjnych. Zgodnie z jego postanowieniami do pełnienia istotnych funkcji w Związku Łowieckim nie zostaną dopuszczone osoby, które były związane z działalnością organów bezpieczeństwa w okresie PRL.

 

Prawo łowieckie, a postulaty ekologów

Na etapie uchwalania nowej ustawy, środowiska ekologów chciały wyegzekwować liczne zmiany. Postulowano m.in. o zakaz prowadzenia polowań zbiorowych oraz stosowania amunicji ołowianej. Jednak spora część zmian postulowanych przez ekologów została odrzucona. Z przebiegu prac nad ustawą niezadowoleni są rolnicy, którzy oczekują na gwarancję wypłaty odszkodowań za szkody łowieckie. Bardzo wiele emocji budzi także kwestia udziału dzieci w polowaniach. Środowiska ekologów bardzo nalegały na wprowadzenie zakazu udziału dzieci, podczas gdy myśliwi wskazują na ograniczenie ich prawa do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

 

Myśliwi o nowym prawie łowieckim

Wiele zmian spotkało się z dużą krytyką ze strony środowisk klubów strzeleckich i łowieckich w Polsce i za granicą.  Środowiska te podkreślają znaczenie działań myśliwych dla zapewnienia zdrowego łańcucha pokarmowego.  Racjonalnie prowadzona gospodarka łowiecka pomaga zachować równowagę, poprzez m.in. redukcję nadmiernie rozmnożonych drapieżników. Środowiska myśliwych zdecydowanie popierają walkę z kłusownictwem, a także dekomunizację PZŁ. Jednocześnie akcentowane jest zagrożenie dla zachowania samorządności PZŁ, a także wieloletniej tradycji myśliwskiej w Polsce.

Zobacz również

Sokolnictwo - piękny rodzaj łowiectwa

Sokolnictwo - piękny rodzaj łowiectwa

Łowiectwo ma wiele twarzy, a myślistwo w lasach to tylko jedno z jego oblicz. Do tradycyjnych odmian łowiectwa zalicza się także wędkarstwo czy niezwykle ciekawe, chociaż zdecydowanie mniej popularne sokolnictwo.
Jak przygotować się na wiosenny survival?

Jak przygotować się na wiosenny survival?

Wiosenny czas sprzyja różnego rodzaju aktywnościom. Budząc się po mroźnej i śnieżnej zimie pragniemy wyjść z domu i spędzać jak najwięcej wolnego czasu na świeżym powietrzu. Tym bardziej, jeśli dopisuje pogoda, temperatury...

 

 

PRZERWA URLOPOWA

 

W dniach od 24.07.2024r. do  28.07.2024r. przebywamy na urlopie.

 

Wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane po naszym powrocie.

 

Pozdrawiamy, Zespół FAUT

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności