2020-11-09

Rodzaje broni wykorzystywanej przez myśliwych

Myślistwo jest znane od setek lat. Wymaga nie tylko przestrzegania zasad, odpowiedzialności, ale też odpowiedniego przygotowania. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdego myśliwego jest broń. Można wyróżnić jej kilka rodzajów, a każdy z nich to konieczność zastosowania innej amunicji, inna funkcja czy sposób wykorzystania. Co ważne – łowczy muszą uzyskać pozwolenie, które zawsze muszą mieć przy sobie podczas polowań. Jakie rodzaje broni myśliwskiej można wyróżnić?

 

Uniwersalna broń kombinowana

Pierwszym z rodzajów broni myśliwskiej jest uniwersalna broń kombinowana – przeznaczona dla osób, które jeszcze nie zdecydowały, w którym kierunku myślistwa chcą podążać. Umożliwia ona zarówno strzelanie śrutem, jak i kulami, co sprawia, że może być wykorzystywana do polowania na drobna i grubą zwierzynę. W przypadku oddawania strzałów z krótkich odległości warto wykorzystać lufę śrutową. Z kolei lufa kulowa sprawdzi się w przypadków strzałów z oddali.

Ten rodzaj broni to przede wszystkim wszechstronność. Niestety, ma ona również pewne minusy. Jednym z nich jest ograniczona liczba strzałów możliwych do wykonania bez przeładowywania. Z tego też względów, wielu myśliwych inwestuje w dwa rodzaje broni, w zależności od gabarytów zwierzyny.

Najpopularniejszymi typami broni kombinowanej są Kniejówka, Dryling oraz Firling.

Kniejówka to broń myśliwska wyposażona w dwie lufy – śrutową i kulową. Są one ułożone pionowo względem siebie. Z jej użyciem można polować na zwierzynę drobną i grubą – to właśnie przez uniwersalność jest tak często wybierana. Co więcej, w porównaniu ze sztucerem ma dużo krótsze lufy, co poprawia jakość polowania z podchodu oraz nie wiąże się z koniecznością dysponowania dwoma rodzajami łowisk. Jest ona dostępna w różnych kalibrach, stąd też sprawdzi się przy polowaniach na drapieżniki, ale też zwierzynę grubą jak dziki, daniele czy jelenie.

Dryling to również broń kombinowana, składająca się jednak z trzech luf. Jednej – gwintowanej i dwóch gładkich śrutowych. Pierwsza z nich znajduje się najczęściej na dole. Ten rodzaj broni również jest uważany za uniwersalny – można z niego strzelać zarówno śrutem, jak i kulami, co umożliwia polowania na różnego rodzaju zwierzynę. Warto dodać, że w środowisku myśliwskim jest to broń uważana za prestiżową – stąd też nie należy ona do najtańszych.

Firling to ostatni rodzaj kombinowanej broni kulowej, która jest wyposażona w cztery lufy – po dwie gładkie i dwie gwintowane. Należy do cięższych i bardziej złożonych typów, stąd też nie jest często wybierana przez myśliwych. Polujący, którzy stawiają na kolekcjonowanie różnego typu broni uważają, że jest to jedna z obowiązkowych pozycji, w jaką należy zainwestować.

Broń kulowa

Dużą popularnością wśród myśliwych cieszy się również sztucer – broń kulowa z lufą gwintowaną. Najczęściej jest wyposażona w celownik optyczny lub kolimator. Co ciekawe, wykorzystując broń na polowaniach zbiorowych, zgodnie z wymogami prawa łowieckiego w zakresie dopuszczanych nastawień lunet do maksymalnej trzykrotności, w tym wypadku są używane otwarte przyrządy celownicze, tj. muszki i szczerbinki.

Sztucery są dostępne w wersji jednolufowej łamanej, repetierów lub sztucerów samopowtarzalnych. Są one wyposażone również w przyspieszniki typu francuskiego lub niemieckiego.

Tego typu broń sprawdza się głównie podczas polowań na zwierzynę grubą, typu jeleń czy dzik. Producenci oferują jednak egzemplarze małokalibrowe, które sprawdzą się w przypadku drobnej zwierzyny, jak małe dziki czy średnie zwierzęta.

Warto zaznaczyć, by przy wyborze odpowiedniego modelu nie stawiać na tą najcięższą – idealnie, jeśli bez wyposażenia optycznego będzie ona ważyć nie więcej niż 4kg. Zbyt duża waga będzie obciążeniem i utrudni polowania z podchodu.

Broń śrutowa

Broń śrutowa, tzw. dubeltówka, jest najczęściej spotykaną wśród myśliwych. Składa się ona z dwóch luf, niegwintowanych. Są one ulokowane obok siebie, mają identyczne komory nabojowe, ale inne czoki na końcach. Tego typu broń wykorzystuje się w przypadku polowań na niewielkie zwierzęta, choć przy użyciu odpowiednich broni i zdobyciu odpowiednich umiejętności może być równie skuteczna, co broń kulowa. To, co warto pamiętać, to że broń ma znaczny obszar rażenia – wykorzystując ją podczas polowań należy być wyjątkowo ostrożnym i pamiętać o zachowaniu właściwego kąta do oddania strzału. Utrudnieniem w skutecznym polowaniu może być konieczność przeładowania po oddaniu dwóch strzałów, aczkolwiek wprawieni myśliwi świetnie sobie z tym radzą.

Wybierając odpowiednią broń na polowania należy pamiętać, by dostosować ją nie tylko do typu zwierzyny, ale też do umiejętności strzelającego.

 

Zobacz również

Jak wybrać lunetę myśliwską?

Jak wybrać lunetę myśliwską?

Jakie są optymalne parametry techniczne lunety myśliwskiej, a także, w jakie dodatkowe funkcjonalności powinna być wyposażona luneta myśliwska? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku o lunetach myśliwskich.
Jak wybrać pokrowiec na broń?

Jak wybrać pokrowiec na broń?

Broń to podstawowy ekwipunek myśliwego. Podczas przewożenia oraz przenoszenia należy chować ją do odpowiedniego pokrowca. Nie chodzi wyłącznie o uszkodzenia samej broni, ale także bezpieczeństwo i komfort osób postronnych. Restrykcyjnie...
Na polowanie z...aparatem fotograficznym

Na polowanie z...aparatem fotograficznym

Polowanie w lesie nie tylko musi oznaczać zorganizowaną eskapadę, której celem jest zdobycie zwierzyny. Dla wielu bardzo ciekawym hobby jest fotografia. Polowanie z aparatem fotograficznym to niezwykle wymagająca dziedzina, która wymaga od...
Przy okazji wyjścia do lasu - grzybobranie

Przy okazji wyjścia do lasu - grzybobranie

Jesień to czas, kiedy las daje szczególne dary – grzyby. O ile na ilość zebranych grzybów nie możemy mieć wpływu, o tyle na przebieg spaceru w lesie – tak. W wielu domach grzybobrania są tradycją, jednak z roku na rok znajduje się...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności