2021-01-28

Biwak w lesie

Biwakowanie to jedna z wielu przygód, które chciałoby przeżyć wielu. Spędzenie nocy w lesie, rozpalenie ogniska i podziwianie natury w okresie wiosenno-letnim to świetny sposób na oderwanie się od codzienności. Ta forma rozrywki jest szczególnie doceniana przez pasjonatów survivalu, bushcraftu, ale też osoby stawiające na wycieczki piesze i rowerowe. Czy biwakowanie w lesie jest legalne? Jeśli tak, to gdzie warto organizować nocleg? A jeśli nie, to jakie konsekwencje grożą uczestnikom? Sprawdź.

 

Biwak w lesie

Biwak w lesie – czy jest dozwolony?

Biwakowanie na dziko może przynieść wiele negatywnych konsekwencji dla ekosystemu, gospodarki leśnej, ale też zakończyć się źle dla obozujących. Nie oznacza to jednak, że biwakowanie w lesie jest niedozwolone. Można zorganizować obóz w lesie, pod warunkiem przestrzegania zasad określonych w Ustawie o lasach z dnia 28.09.1991 r.

Biwak w lesie – co warto wiedzieć?

Ustawa o lasach nie określa definicji biwakowania. Zgodnie jednak z obowiązującą definicją, jest to odpoczynek w namiocie organizowany podczas wycieczki turystycznej. Biwakowanie to także forma odpoczynku zorganizowanego w hamaku, szałasie czy nawet na prowizorycznie zorganizowanym posłaniu. W niniejszym artykule poruszymy możliwość biwakowania w lesie, ze zdecydowaniem się na rozpalanie ogniska.

Kiedy więc można biwakować?

Osoby zainteresowane biwakowaniem mogą zorganizować odpoczynek tylko i wyłącznie w miejscu wyznaczonym przez nadleśniczego bądź właściciela lasu. Chcąc je uzyskać, należy złożyć wniosek o wyznaczenie odpowiedniego miejsca do biwakowania. Obowiązek ten należy dopełnić również w przypadku lasów prywatnych – wówczas należy poprosić go o zgodę i wskazanie miejsca.

Bez względu na to, czy obóz ma się odbyć w prywatnym, czy też państwowym lesie, należy podejść do tematu poważnie i okazać szacunek osobie zezwalającej. Podstawowym obowiązkiem obozujących jest pozostawienie takiego samego porządku jak w momencie przybycia.

Warto pamiętać, że w okresie letnim biwakowanie najczęściej może odbywać się tylko i wyłącznie we wskazanych miejscach, odpowiednio przystosowanych. Wynika to z dużego ryzyka wystąpienia pożarów. Natomiast w okresie wiosennym, jesiennym i zimowym mogą one być najczęściej organizowane w dowolnym obszarze.

Biwakowanie w miejscach niedozwolonych a konsekwencje

Jak już wspominaliśmy, uzyskanie zgody właściciela lasu, jest niezbędne do zorganizowania bezpiecznego i zgodnego z prawem biwakowania. Samo biwakowanie, poza miejscami wskazanymi, nie jest bezpośrednio karalne, aczkolwiek szereg czynności mu towarzyszących może być podstawą do wymierzenia kary. Warto pamiętać, chociażby o fakcie, że wyrąb, kradzież bądź przywłaszczenie drzewa jest karalne. Surowiec ten jest często wykorzystywany do budowy szałasów. To samo dotyczy ścinania np. kijków do smażenia kiełbasek na ognisku. Istnieje wiele innych przesłanek, które mogą zakończyć się konsekwencjami prawnymi w postaci nawet kilkuset złotowych mandatów.

Czy warto w związku z tym biwakować w lesie? Oczywiście, że tak. Warto pamiętać, że biwakowanie w niedozwolonych miejscach może mieć nie tylko konsekwencje finansowe, ale też być zagrożeniem dla zdrowia i życia obozujących. Ponadto w zależności od skali zdarzenia, może dojść do sprawy sądowej – należy się więc zastanowić, czy stres ten jest opłacalny?

Biwakowanie w lesie a ognisko

Zgodnie z przytoczoną ustawą, na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy z lasem nie można rozpalać ogniska w miejscach do tego celu nieprzeznaczonych. Oznacza to, że po uzyskaniu zgody właściciela lasu jest możliwe rozpalenie ogniska. Najczęściej są to wyznaczone miejsca do biwakowania, obiekty turystyczne czy edukacyjne, ale też stanice turystyczne. W uzyskanym pozwoleniu jest określone dokładne miejsce wzniecenia ognia, konieczne do zastosowania sposoby zabezpieczenia i osoba odpowiedzialna za dopilnowanie prawidłowości przebiegu wydarzenia.

Propozycje miejsc idealnych do rozpalenia ogniska można znaleźć w bazie turystycznej, którą przygotowuje każde nadleśnictwo. Można także bezpośrednio skontaktować się z pracownikami i uzyskać cenne informacje.

Tylko przestrzeganie wspomnianych zasad zapewnia bezpieczne i komfortowe biwakowanie w lesie.

 

Zobacz również

ASF, czyli afrykański pomór świń

ASF, czyli afrykański pomór świń

ASF, czyli afrykański pomór świń to szybko rozprzestrzeniająca się zakaźna choroba wirusowa. Są na nią podatne nie tylko świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Jest to wyjątkowo groźne schorzenie, które doprowadza niemalże do 100%...
Struktura koła łowieckiego

Struktura koła łowieckiego

Koło łowieckie to mająca osobowość prawną jednostka organizacyjna Polskiego Związku Łowieckiego. W zależności od rejonu skupia od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu myśliwych. Jej głównym celem jest prowadzenie gospodarki łowieckiej...
Żona myśliwego

Żona myśliwego - oaza cierpliwości i spokoju...choć czasem wybucha

Wiele osób twierdzi, że dla myśliwego najważniejszy jest jego sztucer, na drugim miejscu znajduje się pies, a dopiero na trzecim… żona. Czy rzeczywiście tak jest? Myślistwo, tak jak każde inne hobby, może pochłonąć w całości. Czy...

 

 

PRZERWA URLOPOWA

 

W dniach od 24.07.2024r. do  28.07.2024r. przebywamy na urlopie.

 

Wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane po naszym powrocie.

 

Pozdrawiamy, Zespół FAUT

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności