2020-09-18

Dokarmianie zwierzyny w okresie zimowym

Mroźne i śnieżne zimy to trudny czas dla dzikich zwierząt. Zarówno śnieg, jak i lód utrudniają im dostęp nie tylko do wody, ale też naturalnego pokarmu. Z tego powodu leśnicy wspólnie z myśliwymi i często wolontariuszami ze szkół organizują dokarmianie zwierzyny – akcję, która pomaga zwierzętom leśnym przetrwać zimę. Na czym polegają ich prace?

Wśród podstawowych czynności, jakie wykonują, znajduje się nie tylko organizowanie pożywienia, ale przede wszystkim odśnieżanie dróg leśnych czy miejsc występowania naturalnego pokarmu. Ich zadaniem jest także ułatwienie dostępu do naturalnego wodopoju, ścinanie drzew do obgryzania kory przez zwierzęta. W przypadku problemów z dostępem do wody ratują ich także soczystą karmą – burakami, jabłkami, ziemniakami czy marchewką.

Jak dokarmiać ssaki?

Bardzo ważnym elementem pokarmu zwierzyny, który zapobiega występowaniu różnego rodzaju chorób, są składniki mineralne. Jednym z nich jest sól, której odpowiednią ilość ssaki mogą uzyskiwać z żeru naturalnego, karmy i lizawek. Te ostatnie to drewniane słupki z kostką soli umieszczoną na szczycie. Pod wpływem wilgoci rozpuszcza się ona i spływa po słupku – w takiej formie zwierzęta chętnie ją zlizują.

Karma właściwa jest podawana zwierzynie w stałych punktach dokarmiania, do których zaliczane są paśniki, buchtowiska i podobne. Można ją znaleźć także pod drzewami. Popularne jest też siano łąkowe, które jest zawieszane na niskich krzewach.

Niestety – prawidłowe dokarmianie zwierząt nie jest proste. Nie można dostarczyć i zbyt dużej ilości pokarmu, gdyż może to zaburzyć ich zdolności samodzielnego poszukiwania żywności. Najważniejsze, by dbać o nie w warunkach ekstremalnych, które zagrażają ich życiu. Podczas łagodnych zim, najczęściej zwierzyna radzi sobie sama.

 

Dokarmianie zwierzyny leśnej

O czym pamiętać podczas dokarmiania  zwierzyny?

Dokarmianie zwierzyny leśnej powinno odbywać się tylko po uprzednim porozumieniu z miejscowym leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. To oni wiedzą, gdzie można wyłożyć karmę, ale też wskażą jej właściwe rodzaje. Bardzo ważne jest to, by dostarczony pokarm był odpowiedniej jakości – niewłaściwe bądź zepsute produkty mogą wywołać u nich choroby, osłabienie organizmu, a w najgorszym przypadku nawet śmierć.

Co równie ważne – dokarmianie powinno się odbywać jedynie podczas surowej zimy, w stałych miejscach i o stałych porach. Nie należy karmić zwierząt leśnych przez cały rok. Poza zimą, podczas wszystkich sezonów w lesie i na polach zwierzęta znajdą odpowiednią ilość pokarmu.

Czy dokarmianie zwierząt jest potrzebne?

W tym zakresie zdania specjalistów są podzielone – istnieje wielu zwolenników, jak i przeciwników dokarmiania. Ważne – podczas wykładania pokarmu w trakcie trudnych zim, pomagamy zwierzynie przetrwać najtrudniejszy czas, kiedy nie mają dostępu do pokarmu naturalnego bądź jest go dużo mniej. Warto pamiętać, że dostarczana przez ludzi karma nie jest podstawą ich diety – jest ona jedynie uzupełnieniem codziennie spożywanych składników.

Organizujmy „ptasie stołówki”

Ważne jest nie tylko pomaganie zwierzynie leśnej, ale też ptakom. Leśnicy często z pomocą młodzieży szkolnej dbają także o odpowiednie dokarmianie ptaków. Ważne – by dostarczana im karma przypominała naturalny pokarm. Z tego powodu w organizowanych „ptasich stołówkach” można znaleźć kasze, słonecznik, pestki dyni, jabłka, słoninę. W przypadku większych ptaków warto dostarczyć im grubsze ziarno czy kasze. Należy pamiętać, by podczas odwilży wykładać mniej karmy niż podczas mrozów, ale też zadbać o dostarczenie wody.

Niestety, dla ptactwa i zwierząt znacznie groźniejsze niż brak wody i pokarmu są polujące psy. Wydawać by się mogło, że sprytne sarny są w stanie przed nimi uciec – okazuje się jednak, że podczas ucieczki przed psem często zapadają się w głębokim śniegu. Stąd też właściciele psów, tych z gospodarstw domowych, powinni pamiętać o tym, by w lesie prowadzić je na smyczy. W okresie zimowym taka ucieczka to walka o życie.

Zobacz również

Szafa myśliwego - jakie ubrania powinna zawierać?

Szafa myśliwego - jakie ubrania powinna zawierać?

Obecnie w sklepach dostępny jest coraz większy wybór odzieży myśliwskiej. Wyróżnia  się ona nie tylko lepszą konstrukcją, ale również szerszym wyborem wariantów. Odpowiednie przygotowanie w tym zakresie pozwala myśliwym komfortowo,...
Rykowisko - na to myśliwy czeka cały rok

Rykowisko - na to myśliwy czeka cały rok

Połowa września to bez wątpienia wyjątkowy czas dla myśliwych – to jeden z ważniejszych momentów w ciągu roku, w którym można usłyszeć wokalne popisy majestatycznych jeleni. To czas, gdy rozpoczyna się rykowisko – okres godowy...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności