2020-09-18

Rykowisko - na to myśliwy czeka cały rok

Połowa września to bez wątpienia wyjątkowy czas dla myśliwych – to jeden z ważniejszych momentów w ciągu roku, w którym można usłyszeć wokalne popisy majestatycznych jeleni. To czas, gdy rozpoczyna się rykowisko – okres godowy jeleni. Ważnymi znakami potwierdzającymi, że rozpoczęło się rykowisko, jest przeciągłe stękanie i porykiwanie samców oraz uderzanie wieńcami o drzewa. Sytuacje te mają miejsce zarówno przed zmrokiem, jak i o świcie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Rykowisko – czym jest?

Jak już wspominaliśmy, rykowisko to okres godowy jelenia. Rozpoczyna się on w połowie września, jednak odgłosy ryczących jeleni są już słyszalne często pod koniec sierpnia. Dokładna data jest uzależniona nie tylko od lokalnych populacji, ale też panujących warunków pogodowych.

To wyjątkowy czas, gdyż żyjące osobno łanie i byki spotykają się w jednym miejscu, aby odbyć gody i dać życie kolejnemu pokoleniu. Samce jeleni – byki, wydają głośne odgłosy, których celem jest zwabienie partnerek, ale też odstraszenie konkurenta czy też wezwanie go do walki. Co zaskakujące – odgłosy te są słyszalne nawet z odległości kilku kilometrów.

W hierarchii rykowiska najważniejszy jest byk stadny – to on broni swoich łań i daje konkurentom znać, że nie ma ochoty rezygnować ze swojej pozycji. Okazuje się jednak, że to nie wystarczy – wśród pozostałych byków są śmiałkowie, którzy chcą zawalczyć o względy łań. Wówczas pomiędzy samcami dochodzi do walki. Walka ta polega na splątaniu się porożami i próbie wykręcenia głowy rywala – ten, który zwycięży, może przejąć gromadę łań. Przegrany niestety musi pogodzić się z porażką i odejść. Największą popularnością wśród łań cieszą cię byki o grubym i donośnym głosie, ale też świetnej kondycji i solidnym porożu.

Warto wiedzieć, że w rykowisku biorą udział jedynie silne i zdolne do prokreacji samce. Zdarzają się sytuacje, że młodsze i słabsze giną podczas rywalizacji. Na szczęście do wspomnianych wyżej walk dochodzi bardzo rzadko. Okazuje się, że potężny, mocny głos byka skutecznie dystansuje słabszych konkurentów.

 

Jeleń na rykowisku

Ile trwa rykowisko?

Okres godowy jeleni trwa około 4 tygodni, a jedno intensywność jest uzależniona od panujących warunków pogodowych. Co dla wielu zaskakujące – w tym czasie zwierzęta mogą zgubić nawet 30% swojej masy – to wyjątkowo intensywny i wyczerpujący czas, w którym uzupełniają pokarm jedynie o wodę – mówi się, że w tym czasie żyją tylko miłością.

Po zakończeniu godów, zarówno samce, jak i samice ponownie się rozchodzą w swoje strony. Jelenie byki udają się najczęściej do swoich ostoi, gdzie regenerują swoje siły, a później ponownie łączą się w stada. Nieco inaczej postępują zapłodnione łanie – tworzą one grupy i oczekują potomstwa. Pojawia się ono na świecie po około 230 dniach ciąży.

 

Zobacz również

Dokarmianie zwierzyny w okresie zimowym

Dokarmianie zwierzyny w okresie zimowym

Mroźne i śnieżne zimy to trudny czas dla dzikich zwierząt. Zarówno śnieg, jak i lód utrudniają im dostęp nie tylko do wody, ale też naturalnego pokarmu. Z tego powodu leśnicy wspólnie z myśliwymi i często wolontariuszami ze szkół...
Rola psa myśliwskiego w polowaniu

Rola psa myśliwskiego w polowaniu

Psy myśliwskie towarzyszą człowiekowi podczas polowań od wielu lat. Początkowo pomagały jedynie w naganianiu zwierzyny, dzięki czemu myśliwi mogli skutecznie polować. W nagrodę otrzymywały pożywienie i schronienie. Z czasem ich rola...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności