2022-06-03

Elementy ostrzegawcze w odzieży myśliwskiej

Sezon polowań zbiorowych to wyjątkowy czas dla myśliwych. Muszą oni bowiem pamiętać, że obowiązujące przepisy prawa zobowiązują ich nie tylko do przestrzegania określonych zasad dotyczących sposobu polowania na zwierzynę, ale też zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom zbiorowisk. Jednym z ważniejszych elementów, w które muszą się wyposażyć są elementy ostrzegawcze – powinny się one znaleźć na odzieży myśliwskiej. Co warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy poniżej.

 

Elementy ostrzegawcze w odzieży myśliwskiej

Myśliwi chcąc zapewnić sobie komfort podczas polowań, bez względu na panujące warunki atmosferyczne, inwestują w odzież myśliwską. Muszą jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w trakcie każdego zbiorowego polowania, są zobowiązani do posiadania odblaskowych elementów ostrzegawczych na odzieży. W zależności od upodobań mogą to być jaskrawe części ubrania, pasy, opaski, widoczne z daleka aplikacje na odzieży wierzchniej czy kamizelki. Elementy te pozwalają zwiększyć widoczność uczestników polowania, co jest szczególnie ważne po zmierzchu, a w konsekwencji zapewnić wszystkim uczestnikom polowań maksymalne bezpieczeństwo.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że początkowo po wprowadzeniu tego obowiązku, myśliwi obawiali się, że staną się zbyt widoczni dla zwierzyny, a w konsekwencji polowania będą utrudnione. Obawy te okazały się jednak nieuzasadnione. Obecnie myśliwi chętnie używają akcesoriów odblaskowych w różnych odcieniach – nie tylko żółci, ale też czerwieni, zieleni a nawet różu. W jakie elementy odblaskowe warto się wyposażyć, by pozostać widocznym, a jednocześnie wyglądać estetycznie?

Czapka jako element odzieży myśliwskiej

Pierwszym elementem odzieży myśliwskiej, na który warto zwrócić uwagę, jest czapka. Każdy myśliwy, bez względu na panujące warunki atmosferyczne, jest wyposażony w nakrycie głowy, czy to w postaci czapki z daszkiem czy też zimowej czapki z ociepleniem. Dużą popularnością cieszą się modele z możliwością odwrócenia. Są one uniwersalne – można je odwrócić odblaskiem na zewnątrz i użyć na polowaniu bądź też do wewnątrz i wówczas wykorzystać podczas samotnych leśnych wypraw czy nawet podczas uroczystości myśliwskich. W przypadku kapeluszy, te najczęściej są wyposażone w odblaskową opaskę, która również zwiększa widoczność myśliwego.

Okrycia wierzchnie

Co prawda sezon na polowania zbiorowe rozpoczyna się jeszcze w momencie, gdy na dworze panuje przyjemna, ciepła temperatura, jednak warto pamiętać, że noce i poranki bywają już chłodne. W takich warunkach myśliwi najczęściej korzystają z bluz polarowych bądź też lekkich kurtek. Wybierając odpowiednie elementy warto zwrócić uwagę na obecność elementów ostrzegawczych. Część modeli występuje w wersji w całości pokrytej elementami odblaskowymi, inne mają jedynie kilka elementów umieszczonych m.in. na rękawach, plecach czy kieszeniach. Ciekawą wersją są bluzy i kurtki dwustronne. Są one uniwersalne, gdyż można je wykorzystywać w różnych warunkach. Wynika to z faktu, iż z jednej strony są w kolorach militarnych – brązach i zieleniach, a z drugiej w barwach ostrzegawczych.

Kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe

W przypadku trudniejszych warunków pogodowych myśliwi powinni zainwestować w cieplejsze kurtki bądź płaszcze przeciwdeszczowe. Z uwagi na fakt, iż jest to odzież wierzchnia, powinna być wyposażona w funkcjonalne elementy odblaskowe – najczęściej na nią nie są już zakładane inne elementy ubrań. Elementy te również są dostępne w pomarańczowych czy żółtych wersjach kolorystycznych, ale też w wariancie wzbogaconym o tradycyjne odblaski.

Kamizelki odblaskowe

Dobrym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo myśliwym podczas polowań zbiorowych są także kamizelki odblaskowe. Są one dostępne w dwóch wersjach, choć najpopularniejsze to te cienkie i lekkie, wykorzystywane jako narzutka. Ten model kamizelek najczęściej jest kojarzony z osobami wykonującymi prace drogowe czy dbającymi o bezpieczeństwo podczas różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie widoczności uczestnika imprezy, a jednocześnie zminimalizowanie obciążenia. W ofercie producentów można również znaleźć kamizelki odblaskowe stanowiące samodzielny, a nie dodatkowy element garderoby myśliwego. Najczęściej są one wzbogacone o przyjemną warstwę materiału, zapewniając dodatkowo ocieplenie w chłodniejsze dni. Często są one wzbogacone również o kołnierzyk i zamek, które zapewniają dodatkową ochronę przed chłodem.

 

Zobacz również

Nowe technologie stosowane w łowiectwie

Nowe technologie stosowane w łowiectwie

Łowiectwo kojarzy się głównie z tradycyjnymi rozwiązaniami. Okazuje się jednak, że i tu docierają nowe technologie, które ułatwiają myśliwym wykonywanie obowiązków. Ogrom problemów i wyzwań wymaga odpowiedniego postępowania zarówno...
Zasady bezpieczeństwa na polowaniu

Zasady bezpieczeństwa na polowaniu

Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas polowań powinno być najważniejsze dla każdego myśliwego. Uczestnicy polowań, czy to indywidualnych, czy też zbiorowych, powinni przestrzegać określonych zasad. Tylko tak wszyscy...
Bielizna na polowanie

Bielizna na polowanie

W garderobie każdego myśliwego powinna znaleźć się nie tylko odpowiednia odzież myśliwska, ale też bielizna. Szczególnie cenna jest bielizna termoaktywna oraz polarowa – zapewniają one odpowiedni komfort termiczny użytkownikowi zarówno...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności