2021-04-13

Jak bezpiecznie uprawiać sport w lesie

Las to doskonałe miejsce do uprawiania sportów. Zdrowe, naturalne, pozwalające wyciszyć się i oderwać od miejskiego zgiełku. Ćwiczenia w takich warunkach to nie tylko sposób na solidny zastrzyk endorfin, ale też możliwość osiągnięcia świetnych efektów. Jak bezpiecznie uprawiać sport w lesie i co warto wiedzieć? Podpowiadamy.

 

Sport w lesie

Czy warto uprawiać sport w lesie?

Aktywny tryb życia staje się coraz bardziej popularny. Rośnie liczba osób decydujących się na regularne ćwiczenia. Część wybiera obiekty sportowe, ale rośnie popularność naturalnych środowisk, w tym lasu. Chcąc uzyskać maksymalne efekty, a przy tym zadbać o swoje zdrowie – warto organizować ćwiczenia w lesie. Te wykonywane w miastach przynoszą więcej szkód niż pożytku – poziom smogu jesienią, zimą i wczesną wiosną jest tak duży, że jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

Warto również pamiętać, że w lesie występuje mniej zarazków i szkodliwych substancji. Ponadto, drzewa wydzielają olejki eteryczne, bogate w fitoncydy – związki hamujące rozwój bakterii, grzybów i stanów zapalnych w organizmie. Dzięki temu można powiedzieć, że ćwiczenia w lesie są dobre dla wszystkich.

Plusem jest także podłoże. Leśne ścieżki są miękkie, a co za tym idzie – nie wpływają negatywnie na stawy, tak jak twardy asfalt czy chodnik. Umożliwiają prawidłową pracę stóp, a w efekcie zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji. Warto również zauważyć, że w lasach jest znacznie chłodniej, co zdecydowanie doceniają sportowcy w okresie letnim, gdy trening na świeżym powietrzu jest trudny do zrealizowania.

Jakich zasad przestrzegać ćwicząc w lesie?

Sportowcy w lesie są mile widziani – Lasy Państwowe organizują również różne programy edukacyjne np. „Trenuj w lesie”. Aby jednak ćwiczenia w lesie były bezpieczne, warto przestrzegać kilka zasad. Konieczne jest poszanowanie przyrody i zamieszkujących na jej terenie zwierząt. Sportowcy, tak samo jak i turyści, muszą przestrzegać określone zasady.

Przybywając do lasu pojazdem, należy zostawić go w wyznaczonym miejscu – parkingu. Należy również pamiętać, że obowiązujące prawo zakazuje poruszania się po drogach leśnych pojazdami silnikowymi. Można jedynie poruszać się rowerami.

Warto również dbać o czystość – miejsce ćwiczeń powinno pozostać w takim samym stanie, jak przed przybyciem sportowca. Nie tylko nie należy zostawiać śmieci, ale też rozgarniać ściółek czy łamać gałęzi.

Ćwiczenia w lesie mogą być przyjemne – sportowcy mogą słuchać muzyki, jednak obowiązkowo w słuchawkach. Nie wolno zakłócać ciszy leśnej.

Jakie sporty można uprawiać w lesie?

Las to doskonałe miejsce do uprawiania różnych sportów. Największą popularnością cieszy się bieganie. Sportowcy mogą maszerować, truchtać czy też pokonywać długie kilometry, podziwiając tym samym krajobraz. Las to doskonałe miejsce do ćwiczenia wytrzymałości, ale też orientacji.

Kolejną, ciekawą dyscypliną jest Nordic Walking. Ćwiczenia te angażują duży odsetek mięśni, jednak nie powodują przeciążenia organizmu. Taki marsz pozwala podziwiać widoki, ale też oddychać świeżym powietrzem.

Popularna w lesie jest także jazda na rowerze. Sportowiec może samodzielnie określić poziom trudności treningu, wybierając odpowiednie ścieżki. Warto jednak zadbać o odpowiedni sprzęt. W spokojnej okolicy sprawdzi się trekkingowy, jednak na trudniejszych terenach warto wybrać MTB.

 

 

Zobacz również

Znaczenie remiz śródpolnych

Znaczenie remiz śródpolnych

Remizy śródpolne, zwane również zadrzewieniami, to pojedyncze drzewa i krzewy bądź niewielkie ich skupiska. Nie stanowią one zbiorowisk leśnych. Nie są do nich zaliczane m.in. ogródki działkowe, plantacje drzew i krzewów czy sady. Jakie...
Plecaki myśliwskie

Plecaki myśliwskie

Plecaki myśliwskie zostały zaprojektowane z myślą o indywidualnych potrzebach myśliwych. W porównaniu z tradycyjnymi wyróżniają się inną budową i właściwościami. Warto jednak wyjaśnić, że pomimo innej budowy czy designu, mogą z...
Parki narodowe w Polsce

Parki narodowe w Polsce

Parki narodowe w Polsce to miejsca o wyjątkowych, wręcz unikatowych walorach przyrodniczych. Aktualnie w Polsce jest ich aż 23 – są rozsiane na terenie całego kraju, a ich powierzchnia wynosi więcej niż 1000 ha. Ich niewątpliwą zaletą...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności