2017-06-14

Jak zostać myśliwym?

Każdemu miłośnikowi polowań i natury z pewnością nie raz przez myśl przeszło dołączenie do grona profesjonalnych myśliwych, aby w pełni legalnie oddać się swojej pasji. Należy jednak zaznaczyć, że aby zdobyć odpowiednie uprawnienia i co za tym idzie - stać się pełnoprawnym myśliwym, trzeba spełnić konkretne warunki. Zapoznaj się z tym artykułem, by dowiedzieć się jakie.  

 

Ambona myśliwska

Ambona myśliwska

 

Kto może zostać myśliwym?

 

Do PZŁ - Polskiego Związku Łowieckiego może dołączyć jedynie osoba pełnoletnia posiadająca polskie obywatelstwo, niekarana za przestępstwa określone w ustawie "Prawo Łowieckie", która wyróżnia się moralnym i etycznym postępowaniem, umożliwiającym jej prawidłowe wykonywanie obowiązków łowieckich. Co więcej, kariera każdego, profesjonalnego myśliwego musi zacząć się od rocznego stażu, w czasie którego kandydat nabywa wymaganych umiejętności oraz niezbędnej wiedzy. Można go odbyć na następujące sposoby:

  • Koło łowieckie - aby odbyć staż w kole łowieckim, należy złożyć odpowiedni wniosek do jego zarządu. Gdy decyzja o przyjęciu na staż aspirującego myśliwego zostanie już podjęta, zarząd koła łowieckiego jest zobowiązany wysłać do 14 dni stosowne powiadomienie do zarządu okręgowego PZŁ, który znajduje się najbliżej miejsca naszego zameldowana. Po uprzednim wpisaniu do rejestru stażystów przez uprawnione do tego osoby, kandydat na myśliwego zobowiązany jest do odebrania dzienniczka stażysty. Tym samym, uzyskuje on pozwolenie na rozpoczęcie rocznych przygotowań do uzyskania tytułu myśliwego. W czasie stażu każdy kandydat nabywa nowe umiejętności pod okiem konkretnego opiekuna, towarzyszącego mu przez cały okres nauki.
  • Ośrodek hodowli zwierzyny - w celu odbycia obowiązkowego stażu można również zgłosić się bezpośrednio do zarządu okręgowego PZŁ, który to po przyjęciu naszego podania i dopełnieniu wszelkich formalności, ma obowiązek skierować nas do konkretnego ośrodka hodowli zwierzyny, gdzie opiekę nad nami będzie sprawował członek Polskiego Związku Łowieckiego, posiadający odpowiednie kwalifikacje i umiejętności.

Warto jednak zaznaczyć, że osoby, które spełniają konkretne warunki, określone w Prawie Łowieckim, nie są zobowiązane do odbycia opisanego powyżej rocznego stażu. Taki wyjątek stanowią:

  • osoby posiadające średnie lub wyższe wykształcenie leśne,
  • osoby, które uprzednio straciły członkostwo w Polskim Związku Łowieckim,
  • osoby posiadające wykształcenie ze specjalnością łowiecką,
  • strażnicy łowieccy, którzy pracują na tym stanowisku min. 2 lata,
  • cudzoziemcy, którzy zdobyli odpowiednie uprawnienia na terenie innego państwa i posiadają prawo pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej,

Kolejnym etapem na drodze prowadzącej do uzyskania legitymacji członkowskiej PZŁ, a tym samym - pozwolenia na prowadzenie działalności myśliwskiej, jest odbycie 2 tygodniowego szkolenia organizowanego przez zarząd okręgowy PZŁ, które dostarczy przyszłemu myśliwemu kolejną dawkę rzetelnej wiedzy. Zostanie ona sprawdzona na ostatnim etapie przygotowań kandydata - podczas egzaminu państwowego, weryfikującego nabyte przez niego kompetencje łowieckie. Składa się on z: testu pisemnego, części ustnej, a także sprawdzianu umiejętności strzeleckich aspirującego myśliwego.

Pozytywny wynik egzaminu uprawnia do otrzymania legitymacji członkowskiej PZŁ. Aby ją dostać i co za tym idzie − móc w pełni cieszyć się ze zdobytych uprawnień, należy złożyć do PZŁ odpowiednią dokumentację: deklarację członkowską, zaświadczenie o niekaralności, a także uiścić wpisowe (obecnie jest to 960 zł) i roczną składkę. Następnie zarząd wystawia legitymację, a także zaświadczenie o zdanym egzaminie, dzięki któremu możemy starać się o pozwolenie na broń myśliwską.

Jak przygotować się do polowania?

 

Po zaliczonym egzaminie sprawdzającym naszą wiedzę i umiejętności, a także uzyskaniu pozwolenia na posiadanie broni myśliwskiej, warto zadbać o wyposażenie się w niezbędny sprzęt oraz akcesoria, które ułatwią i uprzyjemnią nam polowania. W garderobie pasjonata myślistwa powinny znaleźć się ubrania, które zapewnią mu komfort i ochronę w każdej temperaturze. Co więcej, należy zaopatrzyć się również w odpowiedni sprzęt survivalowy, dzięki którym niestraszne nam będą trudne warunki terenowe. Co za tym idzie, każdy myśliwy powinien posiadać:

  • Kurtkę myśliwską Wild Trees Mil-Tec - kurtka ta sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych. Jest wodoszczelna, a także wiatroszczelna. Co więcej, jest niezwykle funkcjonalna - posiada 5 kieszeni (w dwóch z nich wbudowane zostały ładownice na amunicję śrutową).
  • Spodnie myśliwskie Mil-Tec - są to ciche i niezwykle wygodne spodnie, które doskonale sprawdzą się na polowaniu. Posiadają regulowane nogawki, a także 2 boczne i 2 tylne kieszenie, nadające się do przechowywania niezbędnej amunicji.
  • Nóż Mil-Tec - jest to funkcjonalny i poręczny nóż ze stali nierdzewnej, który pomoże nam przeprawić się przez najbardziej zalesione tereny, a tym samym - ułatwi nam każdą wyprawę survivalową.
  • Manierka Mil Tec - jest to niezbędne wyposażenie każdego myśliwego, które należy mieć przy sobie podczas wyprawy survivalowej. Manierka jest wykonana z materiału, który nie zawiera toksycznego bisfenolu (BPA). Jej kolejnym atutem jest korek przymocowany do butelki, co znacząco ułatwia jej użytkowanie.

Zobacz również

Struktura koła łowieckiego

Struktura koła łowieckiego

Koło łowieckie to mająca osobowość prawną jednostka organizacyjna Polskiego Związku Łowieckiego. W zależności od rejonu skupia od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu myśliwych. Jej głównym celem jest prowadzenie gospodarki łowieckiej...
Etyka myśliwska

Etyka myśliwska

Negatywne opinie na temat myśliwych często biorą się ze zwykłej nieświadomości. Dobrego myśliwego charakteryzuje nie tylko celne oko i sprawność fizyczna, która pozwala mu spędzić na dworze wiele godzin. Od najdawniejszych lat...
Ubranie dla myśliwego w sezonie polowań na kozły

Ubranie dla myśliwego w sezonie polowań na kozły

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie sezonu polowań na samce sarny - kozły. Pasjonaci myślistwa, aby należycie się do niego przygotować, powinni skompletować odpowiednie akcesoria oraz strój, który zapewni im komfort w każdych warunkach...

 

 

PRZERWA URLOPOWA

 

W dniach od 24.07.2024r. do  28.07.2024r. przebywamy na urlopie.

 

Wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane po naszym powrocie.

 

Pozdrawiamy, Zespół FAUT

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności