2017-02-15

Krzesiwo na zimowy survival

Umiejętność rozpalenia ognia, jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności podczas wyprawy survivalowej. Ze względu na ryzyko wystąpienia niskich temperatur, uczestnicy survivalu muszą potrafić rozpalić ogień, aby uchronić swoje ciało przed odmrożeniem. Ogień to jednak dużo więcej niż tylko ciepło. Jest on niezbędny także do oświetlenia terenu, przygotowania jedzenia, czy zaznaczenia swojej obecności. W skrajnych przypadkach może także zostać wykorzystany do wezwania służb ratunkowych.

 

Zalety krzesiwa

Krzesiwo to wręcz niezbędny element wyposażenia każdego survivalowca. Absolutnie największą zaletą krzesiwa jest jego wytrzymałość. Duża odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zmieniające się warunki atmosferyczne sprawia, że krzesiwo jest zdatne do użytku niemal w każdych okolicznościach i warunkach pogodowych.

 

Kiedy przydają się krzesiwa?

Obecnie krzesiwa wykorzystywane są najczęściej w sytuacjach ekstremalnych, kiedy tradycyjne zapałki czy zapalniczki zawodzą. W przypadku intensywnych opadów musimy liczyć się z ryzykiem przemoknięcia zapałek. Zapalniczki mają ograniczoną żywotność i w przypadku skończenia się gazu, będzie ona całkowicie bezużyteczna. Decydując się na skorzystanie z krzesiwa należy pamiętać, iż z jego pomocą otrzymujemy jedynie iskrę, a nie pełny ogień. Dlatego warto przed wyjściem na wyprawę survivalową dokładnie przećwiczyć korzystanie z krzesiwa. Nauka szybkiego zapalania ogniska może okazać się niezwykle cenną umiejętnością w czasie zimowej wyprawy survivalowej.

 

Jak działa krzesiwo?

Tradycyjne krzesiwa złożone są z dwóch części, tj. z iskrownika oraz elementu iskrzącego. W wyniku szybkiego pocierania iskrownikiem o krzesiwo otrzymujemy iskry. Dobrej jakości krzesiwa dają iskry nawet o temperaturze 2500 - 3000°C, co pozwala na rozpalenie ognia w każdych warunkach, niezależnie od pogody, czy też wysokości na której się znaleźliśmy.

 

Krzesiwo Mil-Tec 15274000
Krzesiwo polecane na wyprawę survivalową

 

Jak wybrać dobre krzesiwo na wyprawę survivalową?

Przy wyborze krzesiwa trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące aspekty:

  1. Temperatura iskier - aby możliwe było rozpalenie ognia w bardzo trudnych warunkach, warto wybrać krzesiwo, które daje iskry o temp. 3 000 stopni Celsjusza.
  2. Trwałość i wydajność - warto zdecydować się na krzesiwo, które będzie odznaczać się wysoką trwałością. Dobrej jakości krzesiwa pozwalają nawet na kilka / kilkanaście tysięcy użyć. Wybierając krzesiwo należy zwrócić uwagę na długość pręta krzesiwa. W przypadku krzesiwa Mil-Tec pręt ma długość 6,5 cm, co przekłada się bezpośrednio na dużą wydajność krzesiwa.  
  3. Waga - im mniejsza waga, tym lepiej. Rekomendujemy wybór krzesiwa, którego waga nie przekracza 50g.
  4. Ergonomiczna budowa oraz łatwość użycia - krzesiwo Mil-Tec połączone jest z blaszką do krzesania iskier wytrzymałą linką, którą możemy z łatwością przytroczyć. 

Zobacz również

Rękawiczki SNOW WILD TREES Mil-Tec

Rękawiczki SNOW WILD TREES Mil-Tec

Wraz z nadejściem okresu zimowego konieczne jest uzupełnienie szafy o odzież zimową. Absolutnie niezbędnym elementem ubioru są rękawiczki myśliwskie, które skutecznie chronią przed wodą i utratą ciepła.
Fotel dla myśliwego

Fotel dla myśliwego

Jesteś miłośnikiem przyrody, a podziwianie jej uroków to Twoje hobby? Jeżeli planujesz spędzić dużo czasu na łonie natury powinieneś odpowiednio przygotować się do wielogodzinnych obserwacji przyrody.  Zadbaj o swój komfort i wygodę...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności