2019-02-12

Łucznictwo i myślistwo łucznicze

Łuk to jeden z najstarszych typów broni wykorzystywanych przez ludzką cywilizacją. Zobacz, dlaczego łucznictwo to sport dla prawdziwych pasjonatów, a także w jaki sposób przepisy prawa normują kwestie myślistwa łuczniczego w Polsce.

 

Łucznictwo i myślistwo łucznicze
Łucznictwo i myślistwo łucznicze

Historia łucznictwa

Łuk przez wieki stanowił jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych typów broni, wykorzystywanych w czasie polowań. Dopiero pojawienie się broni palnej i jej popularyzacja sprawiła, że łucznictwo straciło swoją pozycję. Współcześnie możemy jednak mówić o odrodzeniu się tej dziedziny i to także w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. I nie mamy na myśli tylko i wyłącznie wykorzystania łuku do dziecięcych zabaw (mowa tu bardziej o zabawkach przypominających klasyczny łuk), ale przede wszystkim o bardzo dynamicznym rozwoju profesjonalnego i zaawansowanego sprzętu łuczniczego. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawiło, że współczesny sprzęt łuczniczy gwarantuje doskonałą precyzję i celność strzału.

Myślistwo łucznicze

Główną zaletą myślistwa łuczniczego jest to, że jest ono bardzo ciche. Jego specyfika wymaga od myśliwego opanowania licznych umiejętności, takich jak np. maskowanie czy umiejętność bezszelestnego i niepostrzeżonego zbliżania się w kierunku zwierzyny. Warto podkreślić, że współczesny łuk to bardzo rozwinięte narzędzie, umożliwiające dużą precyzję strzału. I chociaż decydując się na wybór łuku, automatycznie rezygnujemy z dalekiego zasięgu strzału, to jednak dla wielu myśliwych ta właśnie metoda oddawania strzału jest niezwykle atrakcyjna. Aby opanować sztukę łucznictwa, konieczne jest poświęcenie długich godzin na treningi i próby. Warto dodać, że łucznictwo zyskuje uznanie zwłaszcza w kręgach, które promują etyczny wizerunek łowiectwa.

Łucznictwo a myślistwo łucznicze

W Polsce zabronione jest wykorzystanie łuku podczas polowań. Już samo pojawienie się w lesie z łukiem czy kuszą może prowadzić do oskarżeń o prowadzenie działań o charakterze kłusowniczym. Tylko w wybranych krajach UE dozwolone jest strzelanie z łuku podczas polowań. Obecnie polowania z użyciem łuku dozwolone są tylko w 15 krach UE. Powołane zostały nawet organizacje myśliwskie, które promują ten sposób polowań, jako styl ekologiczny i humanitarny. Jednym z przykładów takiej działalności może być Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego.

Łucznictwo dla pasjonatów

Łucznictwo to zdecydowanie dziedzina dedykowana pasjonatom. Wymaga ogromnej cierpliwości oraz umiejętności koncentracji. Prędkość i siła, z którą unosi się strzała, jest następstwem pracy mięśni łucznika. W chwili oddania strzału konieczne jest zachowanie stabilności ręki, opanowanie emocji oraz pełna koncentracja na wybranym celu. Dlatego jest to sport dla pasjonatów, którzy mogą wyćwiczyć w ten sposób swoją zręczność i opanowanie.

Ponadto warto podkreślić także, że tę formę polowań mogą stosować głównie doświadczeni myśliwi posiadający konkretne umiejętności posługiwania się łukiem, ale także wiedzę teoretyczną, związaną z koniecznością przestrzegania odpowiednich procedur. Zainteresowani mogą uczestniczyć w specjalistycznych kursach z zakresu myślistwa łuczniczego, podczas których poznaje się techniki strzelania oraz unormowania prawne obowiązujące w Polsce oraz w innych krajach.

Już podczas samego polowania z wykorzystaniem łuku trzeba pamiętać o przestrzeganiu licznych zasad bezpieczeństwa. Myśliwy musi liczyć się z tym, że może zostać szybko rozpoznany przez zwierzynę, dlatego niezależnie od pory roku powinien posiadać pełny kamuflaż (w tym także rękawiczki i maskującą kominiarkę). Myśliwego może także zdradzić zapach. Konieczne jest więc jego maskowanie. Przydaje się też umiejętność rozpoznawania kierunku wiatru, dzięki której będziemy w stanie odpowiednio wybrać kierunek podchodu do zwierzyny.

Zobacz również

Targi dla myśliwych w 2019 r. w Polsce

Targi dla myśliwych w 2019 r. w Polsce

Poznaj najważniejsze wydarzenia targowe związane z tematyką myślistwa, które zaplanowane są na 2019 r. Na targach zobaczysz najciekawsze nowinki branżowe, będziesz miał okazję spotkać znane osobistości z branży oraz zobaczysz ofertę...
Targi myśliwskie i łowieckie w Europie 2019

Targi myśliwskie i łowieckie w Europie 2019

Chciałbyś wybrać się w 2019 r. na targi łowieckie, które odbywają się poza Polską? Przedstawiamy zestawienie kilkudziesięciu wystaw i targów międzynarodowych zaplanowanych na 2019 r. w kolejności chronologicznej.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności