2018-12-07

Święty Hubert – Patron myśliwych

3 listopada to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu myśliwskim. W tym dniu w całej Polsce odbywają się obchody Świętego Huberta. Sprawdź, kim był patron myśliwych, a także w jaki sposób do dziś dnia obchodzony jest jego kult.

Obchody Dnia Świętego Huberta

Obchody najczęściej rozpoczyna się uroczystą mszą świętą, w których dumnie uczestniczą poczty sztandarowe lokalnych kół łowieckich. Podczas uroczystości możemy usłyszeć charakterystyczne odgłosy rogów myśliwskich. Tego dnia w mszy myśliwskiej mogą uczestniczyć zwierzęta biorące udział w polowaniu np. psy, konie. Jest to także doskonały dzień na uhonorowanie najbardziej zasłużonych myśliwych, którzy swoją działalnością przyczyniają się do kształtowania pozytywnego wizerunku myślistwa. W czasie spotkań prezentowane są najokazalsze trofea myśliwskie zdobyte od ostatnich obchodów. Tego dnia szczególnie uroczyście odwiedzane są leśne kapliczki i kościoły. Najważniejszym jednak punktem programu jest przygotowywane z niezwykłą starannością polowanie, zakończone uroczystym pokotem.

Święty Hubert

Patron myśliwych Święty Hubert urodził się w regionie Gaskonia w Belgii w 655 r. Od najmłodszych lat, za sprawą swojego ojca był wprowadzany w tajniki myślistwa. Już w wieku 14 lat wykazał się ogromnym męstwem i zaradnością, ratując życie ojca, który został zaatakowany podczas polowania na niedźwiedzia.

Obcowanie z przyrodą oraz myślistwo były główną pasja młodego Huberta. Historia głosi, że całą młodość prowadził bardzo swobodne, wręcz nawet hulaszcze życie. Jego pogańskie podejście całkowicie zmieniło jedno polowanie, które odbyło się w Wielki Piątek w Górach Ardeńskich. Podczas tego polowania spotkał białego jelenia, od którego promieniował blask krzyża w wieńcu. Historia mówi, że Hubert miał usłyszeć wtedy głos Stwórcy, który miał ostrzegał go przed niepohamowaną żądzą polowań. Stwórca zapytał, dlaczego w dzień przeznaczony dla Boga Hubert prześladuje zwierzęta. Głos ten nakazał mu także udać się do biskupa Maastricht. Tak też uczynił Hubert. Od tego czasu rozpoczął działalność misjonarską w regionie Ardenów i Brabancji. Kilka lat później umiera biskup Lambert, a wtedy papież Sergiusz przekazuje mu sakrę biskupią.

Hubert był bardzo zaangażowanym w posługę bożą biskupem. Chodził od wioski do wioski, od miasta do miasta głosząc dobrą nowinę o Stwórcy. Swoją wiarą i oddaniem zjednywał sobie ludzie. Okołu 717 r. dokonał znaczącego ruchu – przeniósł stolicę biskupstwa do miejscowości Liège. Do końca swojego życia był niezwykle oddanym Sługą Bożym. U schyłku życia wypowiedział słynną mowę, w której jako schorowany pasterz prosił swoje owieczki o możliwość spokojnego odejścia. Biskup zmarł w 727 r., a jego grób znajduje się w kościele Św. Piotra w Liege. Wierna posługa kapłańska Huberta została zauważona i doceniona wniesieniem w poczet świętych kościoła katolickiego.

Dziś wspominamy Huberta jako świętego, który błogosławi wszystkim miłośnikom przyrody, akceptuje jej naturalny porządek i potrafi go uszanować, a także ochronić. Zgodnie z zapisami Biblii, Bóg tworząc człowieka nakazał mu czynić sobie ziemię poddaną. Dlatego bardzo ważna jest współczesna działalność myśliwych, którzy regularnie obcują z przyrodą, przyczyniają się do zachowania wielu gatunków zwierząt. Myśliwi działający zgodnie z bardzo rygorystyczną etyką myśliwską wykonują szereg działań, mających na celu ochronę pięknego dziedzictwa naturalnego. Dokarmiają zwierzynę i bezwzględnie walczą z okrutną i często bardzo bolesną działalnością kłusowników. W tym miejscu warto podkreślić, że same polowania to jedynie tylko jeden z elementów myśliwskiej działalności.

Kult Św. Huberta

Nie przypadkowo dzień 3 listopada został wybrany dniem obchodów patrona myśliwych. Tego dnia miało miejsce poświęcenie relikwii Św. Huberta. Kilkanaście lat po śmierci Św. Huberta, dokładnie 3 listopada 743 r. ciało zostało przeniesione do głównego ołtarza. Ku ogromnemu zdziwieniu, okazało się, że ciało Św. Huberta nie uległo rozkładowi, a z grobu nie dochodziła charakterystyczna woń rozkładającego się ciała. Wręcz przeciwnie – zapach był bardzo przyjemny, a ciało pozostało w bardzo dobrym stanie.

3 listopada – Dzień Świętego Huberta

Hubert został patronem licznych profesji związanych z obcowaniem z leśną naturą. Św. Hubert to patron m.in.:

  • myśliwych
  • leśników
  • strzelców
  • jeźdźców
  • matematyków
  • sportowców

Kult ludowy Św. Huberta w szczególny sposób uznają lunatycy oraz chorzy na padaczkę. Modlitwy do Św. Huberta z prośbą o wstawiennictwo składają także chorzy na wściekliznę. Atrybutem Św. Huberta jest byk jelenia, z charakterystycznym krzyżem znajdującym się w tykach wieńca. Polski Związek Łowiecki uznał ten atrybut za swój symbol.

Zobacz również

Latarki myśliwskie na polowanie

Latarki myśliwskie na polowanie

Pewne źródło światła mobilnego jest bardzo ważne dla zachowania bezpieczeństwa polowania. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór latarek, które doskonale sprawdzają się w myślistwie. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze latarki na polowanie.
Zbiory poroży

Zbiory poroży

Poroża myśliwskie to dla jednych źródło zarobku, a dla innych bezcenna ozdoba, przypominając o potędze i pięknie natury. Dla kolekcjonerów poroży, najintensywniejszym czasem pracy będzie okres od końca lutego do maja. W tym bowiem...

 

 

PRZERWA URLOPOWA

 

W dniach od 24.07.2024r. do  28.07.2024r. przebywamy na urlopie.

 

Wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane po naszym powrocie.

 

Pozdrawiamy, Zespół FAUT

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności