Święty Hubert – Patron myśliwych

3 listopada to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu myśliwskim. W tym dniu w całej Polsce odbywają się obchody Świętego Huberta. Sprawdź, kim był patron myśliwych, a także w jaki sposób do dziś dnia obchodzony jest jego kult.

Obchody Dnia Świętego Huberta

Obchody najczęściej rozpoczyna się uroczystą mszą świętą, w których dumnie uczestniczą poczty sztandarowe lokalnych kół łowieckich. Podczas uroczystości możemy usłyszeć charakterystyczne odgłosy rogów myśliwskich. Tego dnia w mszy myśliwskiej mogą uczestniczyć zwierzęta biorące udział w polowaniu np. psy, konie. Jest to także doskonały dzień na uhonorowanie najbardziej zasłużonych myśliwych, którzy swoją działalnością przyczyniają się do kształtowania pozytywnego wizerunku myślistwa. W czasie spotkań prezentowane są najokazalsze trofea myśliwskie zdobyte od ostatnich obchodów. Tego dnia szczególnie uroczyście odwiedzane są leśne kapliczki i kościoły. Najważniejszym jednak punktem programu jest przygotowywane z niezwykłą starannością polowanie, zakończone uroczystym pokotem.

Święty Hubert

Patron myśliwych Święty Hubert urodził się w regionie Gaskonia w Belgii w 655 r. Od najmłodszych lat, za sprawą swojego ojca był wprowadzany w tajniki myślistwa. Już w wieku 14 lat wykazał się ogromnym męstwem i zaradnością, ratując życie ojca, który został zaatakowany podczas polowania na niedźwiedzia.

Obcowanie z przyrodą oraz myślistwo były główną pasja młodego Huberta. Historia głosi, że całą młodość prowadził bardzo swobodne, wręcz nawet hulaszcze życie. Jego pogańskie podejście całkowicie zmieniło jedno polowanie, które odbyło się w Wielki Piątek w Górach Ardeńskich. Podczas tego polowania spotkał białego jelenia, od którego promieniował blask krzyża w wieńcu. Historia mówi, że Hubert miał usłyszeć wtedy głos Stwórcy, który miał ostrzegał go przed niepohamowaną żądzą polowań. Stwórca zapytał, dlaczego w dzień przeznaczony dla Boga Hubert prześladuje zwierzęta. Głos ten nakazał mu także udać się do biskupa Maastricht. Tak też uczynił Hubert. Od tego czasu rozpoczął działalność misjonarską w regionie Ardenów i Brabancji. Kilka lat później umiera biskup Lambert, a wtedy papież Sergiusz przekazuje mu sakrę biskupią.

Hubert był bardzo zaangażowanym w posługę bożą biskupem. Chodził od wioski do wioski, od miasta do miasta głosząc dobrą nowinę o Stwórcy. Swoją wiarą i oddaniem zjednywał sobie ludzie. Okołu 717 r. dokonał znaczącego ruchu – przeniósł stolicę biskupstwa do miejscowości Liège. Do końca swojego życia był niezwykle oddanym Sługą Bożym. U schyłku życia wypowiedział słynną mowę, w której jako schorowany pasterz prosił swoje owieczki o możliwość spokojnego odejścia. Biskup zmarł w 727 r., a jego grób znajduje się w kościele Św. Piotra w Liege. Wierna posługa kapłańska Huberta została zauważona i doceniona wniesieniem w poczet świętych kościoła katolickiego.

Dziś wspominamy Huberta jako świętego, który błogosławi wszystkim miłośnikom przyrody, akceptuje jej naturalny porządek i potrafi go uszanować, a także ochronić. Zgodnie z zapisami Biblii, Bóg tworząc człowieka nakazał mu czynić sobie ziemię poddaną. Dlatego bardzo ważna jest współczesna działalność myśliwych, którzy regularnie obcują z przyrodą, przyczyniają się do zachowania wielu gatunków zwierząt. Myśliwi działający zgodnie z bardzo rygorystyczną etyką myśliwską wykonują szereg działań, mających na celu ochronę pięknego dziedzictwa naturalnego. Dokarmiają zwierzynę i bezwzględnie walczą z okrutną i często bardzo bolesną działalnością kłusowników. W tym miejscu warto podkreślić, że same polowania to jedynie tylko jeden z elementów myśliwskiej działalności.

Kult Św. Huberta

Nie przypadkowo dzień 3 listopada został wybrany dniem obchodów patrona myśliwych. Tego dnia miało miejsce poświęcenie relikwii Św. Huberta. Kilkanaście lat po śmierci Św. Huberta, dokładnie 3 listopada 743 r. ciało zostało przeniesione do głównego ołtarza. Ku ogromnemu zdziwieniu, okazało się, że ciało Św. Huberta nie uległo rozkładowi, a z grobu nie dochodziła charakterystyczna woń rozkładającego się ciała. Wręcz przeciwnie – zapach był bardzo przyjemny, a ciało pozostało w bardzo dobrym stanie.

3 listopada – Dzień Świętego Huberta

Hubert został patronem licznych profesji związanych z obcowaniem z leśną naturą. Św. Hubert to patron m.in.:

  • myśliwych
  • leśników
  • strzelców
  • jeźdźców
  • matematyków
  • sportowców

Kult ludowy Św. Huberta w szczególny sposób uznają lunatycy oraz chorzy na padaczkę. Modlitwy do Św. Huberta z prośbą o wstawiennictwo składają także chorzy na wściekliznę. Atrybutem Św. Huberta jest byk jelenia, z charakterystycznym krzyżem znajdującym się w tykach wieńca. Polski Związek Łowiecki uznał ten atrybut za swój symbol.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności