2018-07-02

10 tradycji w łowiectwie

Przynależność do kręgów łowieckich nierozerwalnie łączy się z poszanowaniem myśliwskich obyczajów, jak i kultywowaniem myśliwskich ceremoniałów. Sprawdź 10 najważniejszych tradycji łowieckich.

 

1. Ślubowanie na myśliwego - to wprowadzenie do świata myślistwa. Ten obrzęd wprowadza młodego adepta w kręgi łowiectwa. Ślubowanie przeprowadzone jest najczęściej w czasie dużych wydarzeń myśliwskich np. przed rozpoczęciem polowania zbiorowego, podczas posiedzeń rady łowieckiej lub innych ważnych wydarzeń. Podczas ślubowania myśliwy ślubuje przestrzegać praw łowieckich, kultywować tradycje łowiectwa, dbać o przyrodę, a także troszczyć się o dobre imię łowiectwa.

 

2. Chrzest myśliwski - tradycja związana jest z upolowaniem pierwszego trofeum w postaci zwierzyny grubej lub drobnej. Pasowanie odbywa się podczas polowania zbiorowego. W czasie tej ceremonii najstarszy rangą myśliwy wykonuje znak farbą na czole myśliwego, wypowiadając odpowiednią formułę.

 

3. Sygnały łowieckie - wyprawom myśliwskim towarzyszy szereg charakterystycznych sygnałów, które wyznaczają porę dnia, dają sygnał do rozpoczęcia nagonki, czy też informują o przerwach w polowaniu. 

 

Myśliwi podczas polowania

 

4. Nagradzanie złomem - złomem nazywa się kawałek gałęzi odłamanej z krzewu rosnącego obok upolowanego zwierza. Jedną gałązkę wsadza się zwierzęciu do pyska, drugą część nakłada się na ranę po kuli, a trzecią moczy się w farbie i podaje myśliwemu, który upolował zwierzynę.

 

5. Pokot - obrzęd, który kończy polowania zbiorowe. To uroczyste wystawienie całej upolowanej zwierzyny na gałęziach i trawie łbami ułożonymi w kierunku linii myśliwych. Zwierzyna jest ułożona w kolejności od największych drapieżników takich jak rysie i wilki, przez zwierzynę grubą tj. jelenie, daniele, dziki i sarny, przez drobne drapieżniki, takie jak lisy, kuny, jenoty, a kończąc na zającach, królikach i ptactwie.

 

6. Uroczyste polowania -  w polskiej tradycji występuje kilka polowań, które obchodzone są szczególnie uroczyście. Należą do nich polowania hubertowskie oraz polowania wigilijne. Polowania hubertowskie poprzedza msza z udziałem sztandaru i z myśliwską oprawą. Na zakończenie polowania odbywa się uczta, podczas której można skosztować specjałów kuchni myśliwskiej. Z kolei polowanie wigilijne kończy ceremoniał łamania się opłatkiem oraz karmienie zwierzyny.

 

7. Nadawanie tytułu króla polowania - koronację króla przeprowadza się podczas pokotu. Po zakończeniu polowania prowadzący informuje o wynikach łowów, wyróżniając najlepszego myśliwego mianem króla polowania. Król w nagrodę otrzymuje okolicznościową statuetkę lub plakietkę. Ważną kwestią jest ustalenie kryteriów wyboru króla. Mogą to być kryteria ilościowe (np. największa ilość upolowanych zająców lub upolowanie największego okazu zwierzyny grubej) lub jakościowe (np. kryteria ilościowe w połączeniu z okolicznościami, w jakich zwierzyna została upolowana).  

 

8. Trofea myśliwskie - to ważne pamiątki, które przywołują wspomnienia łowieckich przeżyć. Do najpopularniejszych trofeów zaliczamy urożenie, futro, czy pióra. Trofea mogą być opisane datą oraz lokalizacją łowiska. Możemy je spotkać zarówno w domach myśliwych, jak i w kołach łowieckich.

 

9. Język łowiecki - powstanie języka myśliwskiego wynikało z chęci utajenia rozmów uczestników polowań i stworzenia własnego zestawu słów, który bardzo precyzyjnie określa pewne sytuacje i zdarzenia związane z wydarzeniami łowieckimi. Główny rozkwit datuje się na okres XV - XVII w. Przykładowe słowa z gwary myśliwskiej:

  • farba - krew zwierzyny
  • lampy - oczy wilka
  • skoki - nogi zająca
  • wieniec - poroże jelenia

 

10. Myśliwskie przesądy - jest ich całe mnóstwo. I chociaż nie wszyscy myśliwi na bieżąco je przestrzegają, to warto pamiętać o nich, jako o elemencie myśliwskiej tradycji. Przykładowe przesądy:

  • myśliwy wyruszając na polowanie nie powinien wracać się do domu nawet jeżeli czegoś zapomni;
  • złą wróżbą jest usłyszenie przed polowaniem pozdrowienia typu "Udanego polowania" czy "Dobrych łowów". Takie pozdrowienie może przynieść dużego pecha. Właściwym życzeniem przed polowaniem jest życzenie, aby Bóg nam darzył;
  • szczęście na polowaniu może przynieść łuska zebrana po ostatnim celnym strzale z poprzedniego polowania.

 

Zobacz również

6 zasad przygotowania ubrania na polowanie

6 zasad przygotowania ubrania na polowanie

Każda osoba, która chociaż raz uczestniczyła w polowaniu wie, że jest to wydarzenie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Bardzo ważną częścią przygotowań jest dobór właściwego i zgodnego z przeznaczeniem stroju na...
Dziki w mieście

Dziki w mieście

W wyniku często lekkomyślnej działalności człowieka, spotkanie dzika w mieście nie jest dzisiaj czymś nadzwyczajnym. Sprawdź,  jakie mogą być skutki obecności dzików w miastach, a także jakie podejmowane są działania zapobiegawcze.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności