tel: 607 418 664 e-mail: biuro@faut.pl

Zaloguj się Załóż konto

Produkty

Producenci

Powody obecności dzików w miastach

 

Dziki, jak mogłaby sugerować ich nazwa, to zwierzęta, na które możemy natknąć się tylko w naturalnych warunkach. Zwierzęta te z natury prowadzą nocny tryb życia, dlatego nie jest tak łatwo spotkać je w dzień. Niestety bezmyślność ludzi doprowadziła do tego, że dziki coraz częściej możemy spotkać w mieście  i to w ciągu dnia.

Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Głównym powodem obecności dzików w miastach są:

  • zwiększenie liczebności dzików – brak kontroli nad populacją dzików może prowadzić do niebezpiecznie wysokiego poziomu  ich populacji.
  • dokarmianie dzików przez ludzi – to często bardzo zaskakujące, ale jednak zdarza się, że ludzie na własną rękę dokarmiają dziki, które spotkają w parkach czy na placach zabaw. Takie zachowanie zachęca dziki do coraz częstszego wychodzenia do miejsc, w których przebywają ludzie. O ile sam fakt dokarmiania zwierząt jest godny pochwały, o tyle jednak kluczowe znaczenie ma miejsce, w którym to robimy. Dzikie zwierzęta powinno się dokarmiać w okresach suszy lub intensywnej zimy, ale w warunkach leśnych. Wtedy dziki i inne zwierzęta będą mogły pozostać w swoim naturalnym środowisku, bez pokusy wyjścia w tereny zurbanizowane.
  • łatwa dostępność jedzenia w pobliżu gospodarstw domowych – otwarte śmietniki i wysypiska śmieci są bardzo kuszące dla dzików. Ogromna ilość wyrzucanego przez nas jedzenia sprawia, że na śmietnikach dziki znajdują dużą ilość jedzenia, bez konieczności walki o nie.
  • rozrastanie się miast – miasta powiększają swoje obszary. Nowo powstające osiedla często budowane są na obszarach podmiejskich lub w okolicach lasów. To sprawia, że zwierzętom często odbierane jest ich naturalne środowisko. Dziki zyskują łatwiejszy i szybszy dostęp do terenów zurbanizowanych.

Skutki obecności dzików w miastach

Niestety obecność dzików w miastach nie powoduje nic dobrego. Z jednej strony rośnie niebezpieczeństwo ataku przez dziką zwierzynę. Dziki mogą być bardzo niebezpieczne zwłaszcza w nocy, gdy całkowicie się ich nie spodziewamy. Noc to naturalna pora na łowy dla dzików. O ile jednak dziki bardzo rzadko atakują ludzi, to stanowią poważne zagrożenie komunikacyjne. Liczba wypadków z uczestnictwem dzików jest bardzo wysoka. Widocznymi skutkami obecności dzików są np. przeryte boiska, rozkopane śmietniska, porozrzucane odpady w okolicach śmietnisk. Dziki wyrządzają także ogromne szkody na polach uprawnych.

 

Dzik

 

Jak zachować się, gdy spotkasz dzika?

Spotkanie pojedynczego dzika w mieście nie musi wcale zakończyć się źle. Ważne jest, aby nie prowokować dzika i go nie straszyć. Dziki nie atakują bez powodu. Atak jest możliwy w sytuacji, gdy dzik, a zwłaszcza locha staje w obronie swoich młodych. Dzik może także zaatakować gdy jest ranny i obawia się ataku ze strony ludzi. Z drugiej jednak strony nie powinno się także traktować dzika jako atrakcji turystycznej. A tak niestety często się dzieje. Ludzie bardzo często widząc dzika podrzucają mu jedzenie.

Dużym niebezpieczeństwem może być także wyjście na spacer z psem bez smyczy. Zależnie od rasy psa, może dojść do sytuacji, w której pies podbiega i oszczekuje dzika. W odpowiedzi dzik atakuje psa, co może skończyć się ciężkimi urazami, a nawet śmiercią psa. 

Widząc watahę dzików w miejscu publicznym można zadzwonić do miejskich służb np. straży miejskiej i poinformować ich o tym fakcie.

 

Jak zapobiegać obecności dzikom w miastach?

  • Odłowy – czyli nic innego jak wyłapywanie dzików do klatek i przewożenie ich na tereny leśne.
  • Przepłaszanie zwierzyny i stosowanie odstraszaczy zwierzyny (repelenty) – środkiem odstraszającym mogą być płyny i preparaty, którymi oblewa się okolice gospodarstw domowych lub miejsc, w których widywane są dziki. Z kolei przepłaszanie odbywa się najczęściej wtedy, gdy zwierzyna zbliża się w miejsca publiczne, ale jest jeszcze możliwość bezpiecznego zawrócenia kierunku ich drogi. Podejmowane są także działania wspólnie ze związkami łowieckimi – ustawianie dodatkowych paśników czy lizawek. Z kolei właściciele gospodarstw rolnych i hodowcy bydła często stosują zabezpieczenia typu pastuch elektryczny.
  • Odstrzał dzików – jest to ostateczna metoda walki z dzikami i stosowana w sytuacji wyjątkowej, gdy dzik stwarza bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Odstrzał w miejscu publicznym stosowany jest niezwykle rzadko. W przypadku stwierdzenia dużego wzrostu populacji dzików należy odpowiednio wcześnie zaplanować odstrzał redukcyjny. Należy mieć na uwadze fakt, że odstrzał nie może być prowadzony w dowolnym miejscu.
  • Zamykanie śmietnisk – bardzo ważne jest, aby wyrzucane jedzenie nie było łatwo dostępne dla dzikich zwierząt. Dlatego wszelka żywność i odpady organiczne wyrzucane do śmieci powinny być wyrzucane na zamkniętych śmietniskach.

 


powrót do bazy wiedzy

FAUT