2018-07-20

Powody obecności dzików w miastach

Dziki, jak mogłaby sugerować ich nazwa, to zwierzęta, na które możemy natknąć się tylko w naturalnych warunkach. Zwierzęta te z natury prowadzą nocny tryb życia, dlatego nie jest tak łatwo spotkać je w dzień. Niestety bezmyślność ludzi doprowadziła do tego, że dziki coraz częściej możemy spotkać w mieście  i to w ciągu dnia.

 

Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Głównym powodem obecności dzików w miastach są:

  • zwiększenie liczebności dzików - brak kontroli nad populacją dzików może prowadzić do niebezpiecznie wysokiego poziomu  ich populacji.
  • dokarmianie dzików przez ludzi - to często bardzo zaskakujące, ale jednak zdarza się, że ludzie na własną rękę dokarmiają dziki, które spotkają w parkach czy na placach zabaw. Takie zachowanie zachęca dziki do coraz częstszego wychodzenia do miejsc, w których przebywają ludzie. O ile sam fakt dokarmiania zwierząt jest godny pochwały, o tyle jednak kluczowe znaczenie ma miejsce, w którym to robimy. Dzikie zwierzęta powinno się dokarmiać w okresach suszy lub intensywnej zimy, ale w warunkach leśnych. Wtedy dziki i inne zwierzęta będą mogły pozostać w swoim naturalnym środowisku, bez pokusy wyjścia w tereny zurbanizowane.
  • łatwa dostępność jedzenia w pobliżu gospodarstw domowych - otwarte śmietniki i wysypiska śmieci są bardzo kuszące dla dzików. Ogromna ilość wyrzucanego przez nas jedzenia sprawia, że na śmietnikach dziki znajdują dużą ilość jedzenia, bez konieczności walki o nie.
  • rozrastanie się miast - miasta powiększają swoje obszary. Nowo powstające osiedla często budowane są na obszarach podmiejskich lub w okolicach lasów. To sprawia, że zwierzętom często odbierane jest ich naturalne środowisko. Dziki zyskują łatwiejszy i szybszy dostęp do terenów zurbanizowanych.

Skutki obecności dzików w miastach

Niestety obecność dzików w miastach nie powoduje nic dobrego. Z jednej strony rośnie niebezpieczeństwo ataku przez dziką zwierzynę. Dziki mogą być bardzo niebezpieczne zwłaszcza w nocy, gdy całkowicie się ich nie spodziewamy. Noc to naturalna pora na łowy dla dzików. O ile jednak dziki bardzo rzadko atakują ludzi, to stanowią poważne zagrożenie komunikacyjne. Liczba wypadków z uczestnictwem dzików jest bardzo wysoka. Widocznymi skutkami obecności dzików są np. przeryte boiska, rozkopane śmietniska, porozrzucane odpady w okolicach śmietnisk. Dziki wyrządzają także ogromne szkody na polach uprawnych.

 

Dzik

Dzik

Jak zachować się, gdy spotkasz dzika?

Spotkanie pojedynczego dzika w mieście nie musi wcale zakończyć się źle. Ważne jest, aby nie prowokować dzika i go nie straszyć. Dziki nie atakują bez powodu. Atak jest możliwy w sytuacji, gdy dzik, a zwłaszcza locha staje w obronie swoich młodych. Dzik może także zaatakować gdy jest ranny i obawia się ataku ze strony ludzi. Z drugiej jednak strony nie powinno się także traktować dzika jako atrakcji turystycznej. A tak niestety często się dzieje. Ludzie bardzo często widząc dzika podrzucają mu jedzenie.

Dużym niebezpieczeństwem może być także wyjście na spacer z psem bez smyczy. Zależnie od rasy psa, może dojść do sytuacji, w której pies podbiega i oszczekuje dzika. W odpowiedzi dzik atakuje psa, co może skończyć się ciężkimi urazami, a nawet śmiercią psa. 

Widząc watahę dzików w miejscu publicznym można zadzwonić do miejskich służb np. straży miejskiej i poinformować ich o tym fakcie.

 

Jak zapobiegać obecności dzikom w miastach?

  • Odłowy - czyli nic innego jak wyłapywanie dzików do klatek i przewożenie ich na tereny leśne.
  • Przepłaszanie zwierzyny i stosowanie odstraszaczy zwierzyny (repelenty) - środkiem odstraszającym mogą być płyny i preparaty, którymi oblewa się okolice gospodarstw domowych lub miejsc, w których widywane są dziki. Z kolei przepłaszanie odbywa się najczęściej wtedy, gdy zwierzyna zbliża się w miejsca publiczne, ale jest jeszcze możliwość bezpiecznego zawrócenia kierunku ich drogi. Podejmowane są także działania wspólnie ze związkami łowieckimi - ustawianie dodatkowych paśników czy lizawek. Z kolei właściciele gospodarstw rolnych i hodowcy bydła często stosują zabezpieczenia typu pastuch elektryczny.
  • Odstrzał dzików - jest to ostateczna metoda walki z dzikami i stosowana w sytuacji wyjątkowej, gdy dzik stwarza bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Odstrzał w miejscu publicznym stosowany jest niezwykle rzadko. W przypadku stwierdzenia dużego wzrostu populacji dzików należy odpowiednio wcześnie zaplanować odstrzał redukcyjny. Należy mieć na uwadze fakt, że odstrzał nie może być prowadzony w dowolnym miejscu.
  • Zamykanie śmietnisk - bardzo ważne jest, aby wyrzucane jedzenie nie było łatwo dostępne dla dzikich zwierząt. Dlatego wszelka żywność i odpady organiczne wyrzucane do śmieci powinny być wyrzucane na zamkniętych śmietniskach.

 

Zobacz również

Sezon łowiecki 2018 / 2019

Sezon łowiecki 2018 / 2019

Prezentujemy kalendarz łowiecki na lata 2018/2019 w śląskim okręgu łowieckim. Wskazujemy najnowsze zmiany w zakresie wydłużenia okresu polowań na dziki, jelenie oraz daniele. Sprawdź, z czego wynikają zmiany w okresach polowań.
Odpowiedzialność kół łowieckich za szkody wyrządzone przez zwierzynę leśną

Odpowiedzialność kół łowieckich za szkody wyrządzone przez zwierzynę leśną

Zwierzyna leśna najczęściej wyrządza szkody w uprawach i płodach rolnych. Warto wiedzieć, że rolnik, któremu dzika zwierzyna wyrządziła szkody, ma prawo do uzyskania odszkodowania. Co więcej, dokonanie oględzin i szacowania ostatecznego,...
10 tradycji myśliwskich

10 tradycji myśliwskich

Liczne obrzędy i święta wpisane są w polską tradycję łowiectwa. Są wśród nich tradycje charakterystyczne dla naszej kultury polskiej, inne wywodzą się z starodawnych tradycji rycerskich, a jeszcze inne mają silne powiązania z...
Kobieta myśliwy

Ubrania myśliwskie dla kobiet

Myślistwo najczęściej kojarzy się z typowo męskim hobby. Warto jednak pamiętać, że obecność kobiet w myślistwie wcale nie jest marginalna. Sprawdź, z jakiego asortymentu ubrań i akcesoriów mogą skorzystać Diany.
ASF, czyli afrykański pomór świń

ASF, czyli afrykański pomór świń

ASF, czyli afrykański pomór świń to szybko rozprzestrzeniająca się zakaźna choroba wirusowa. Są na nią podatne nie tylko świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Jest to wyjątkowo groźne schorzenie, które doprowadza niemalże do 100%...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności