2021-09-15

Dokąd zmierza współczesne łowiectwo?

 

Jeśli zastanawiasz się, czy współczesne łowiectwo rzeczywiście poprawia warunki bytowe rodzimych gatunków zwierząt, czy też celem działań myśliwych jest wyłącznie rozrywka, warto, abyś poznał kilka ważnych informacji.

 

Myślistwo połączone jest z dziedzinami takimi jak: strzelectwo, trofeistyka oraz kolekcjonerstwo. Idąc tym tropem łatwo domyślić się, że łowcy poprzez polowania realizują swoje potrzeby społeczne, życiowe, ale także kultywują staropolską tradycję. Czy obecnie taki styl życia wygląda inaczej niż w dawnych czasach i w jakim kierunku zmierza współczesne łowiectwo? Oto kilka ciekawych faktów!

 

Myślliwi na polowaniu

 

Czym charakteryzuje się współczesne łowiectwo?

 

Współcześni myśliwi wbrew pozorom wciąż kultywują starodawne tradycje i stosują się do ustalonych przed wieloma latami zasad. Podstawowe reguły związane są z przestrzeganiem okresów ochronnych poszczególnych gatunków zwierząt oraz humanitaryzmem podczas polowań. Niezmienny od lat jest także styl ubioru osób związanych z tą działalnością. Odzież myśliwska jest bowiem częścią kultury w tym kręgu i ma z zadanie chronić ciało oraz umożliwiać kamuflaż podczas przebywania w lesie.

 

Myśliwi oprócz tradycyjnych polowań mają także inne zwyczaje i rozrywki, które dla wielu są nieodłącznym elementem łowieckiego stylu życia. Do takich obyczajów należą m.in.:

 

  • przypadające 3 listopada Polowanie Hubertowskie,
  • pasowanie myśliwskie,
  • polowanie wigilijne i noworoczne,
  • ślubowanie oraz chrzest myśliwski.

 

Choć obecnie ludzie żyją inaczej niż kilka wieków temu, wciąż nie brakuje osób, które przykładają dużą wagę do kultywowania tych interesujących obyczajowości. W skrócie więc, współcześni myśliwi oprócz skupiania się na łowiectwie tworzą pewnego rodzaju krąg, w którym rozwijają swoją pasję i tworzą przyjacielskie relacje.

 

Kto obecnie może zostać myśliwym?

 

W czasach współczesnych, aby zostać myśliwym, trzeba spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest osiągnięcie pełnoletności i nie bycie karanym żadnym przestępstwem wymienionym w prawie łowieckim. Należy także odbyć szkolenie przeprowadzone przez PZŁ i zdać odpowiedni egzamin. Nieprzestrzeganie tych zasad wiąże się z kłusownictwem i niestety często dochodzi do takich naruszeń. Pamiętaj więc, że aby podtrzymać zasady i obyczaje prawdziwych myśliwych musisz dopełnić tych warunków. Zaopatrz się także w akcesoria myśliwskie w miejscu, jakim jest sklep łowiecki.

 

Jak wygląda kwestia etyki we współczesnym myślistwie?

 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy we współczesnym myślistwie obowiązują jakieś prawa etyczne, pierwszą wartą analizy kwestią są tzw. nęciska. To właśnie polowanie na zwierzynę, która została uprzednio zwabiona do miejsca z przynętą, budzi najwięcej sprzeciwów i bywa przedmiotem wielu spornych dyskusji. Czy jest to odpowiednie postępowanie?

 

Łowiectwo z natury polega na odstrzale ssaków i ptaków, które są na wolności. Odbieranie zwierzętom szans na ucieczkę dla wielu nie może być więc nazwane tradycyjnym polowaniem i przypomina bardziej działanie mające na celu zdobycie trofeów lub mięsa zwierząt bez wysiłku. Nęciska są więc przeciwieństwem karmisk, w którym umieszcza się żywność w celu dokarmiania ssaków. Tę kwestią związaną z etyką należy rozsądzić we własnym zakresie i zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 23 marca 2005 roku.

 

Szacunek do przyrody we współczesnym myślistwie

 

Pamiętaj, że u podstaw bycia prawdziwym myśliwym leży szacunek do przyrody oraz dbanie o to, aby przyszłe pokolenia również mogły z niej korzystać. Jeśli łowca dopuszcza się polowania na gatunki zagrożone wyginięciem lub objęte okresem ochronnym powinien mieć świadomość, że nie jest przedstawicielem tradycji i zasad związanych z tą dziedziną. Należy więc zachować umiar w polowaniu, a wszelkie wątpliwości rozstrzygać w duchu własnego sumienia i potrzeb.

 

Jak zmienia się współczesne łowiectwo?

 

Staropolskie obyczaje myśliwych są obecnie nieco zmodyfikowane poprzez ustanowienie nowych praw oraz podnoszenie świadomości ekologicznej. Jeśli więc chciałbyś, aby łowiectwo rozwijało się we właściwym kierunku, Ty również przestrzegaj zasad związanych z dozwolonym terminem polowań, pozwoleniem na broń oraz ochroną zagrożonych gatunków. To właśnie wykroczenia przeciwko tym ustaleniom sprawiają, że myśliwi są często postrzegani negatywnie, a wielowiekowa tradycja jest zapomniana.

 

Zobacz również

Szop pracz

Nierodzime gatunki zwierząt w polskich lasach

Polskie lasy to tereny zamieszkałe przez niezliczoną ilość zwierząt. Pośród rodzimych odmian takich jak wilki, dziki, sarny i jelenie, można też spotkać innych przedstawicieli światowej flory. Niektóre z tych obcych gatunków zostały...
Pas z amunicją

Pas na amunicję - jak wybrać odpowiedni model?

Zbliżające się polowanie wymaga od Ciebie odpowiedniego przygotowania. Chodzi jednakowo o sprzęt, umiejętności, ale także przydatne akcesoria, które przełożą się na uzyskanie jeszcze lepszych efektów w trakcie pościgu za zwierzyną. Z...
Myśliwy z akcesoriami

Wycena trofeów myśliwskich

Trofeistyka łowiecka od wielu lat jest obecna w polskiej tradycji myśliwskiej. Pierwsze wystawy organizowano już w XIX wieku. Co ważne, polscy myśliwi brali w nich udział nie tylko na terenie kraju, ale też poza jego granicami. Dzięki nim...
Myśliwy ze sztucerem

Koszula dla myśliwego

Myśliwi podczas polowań i wizyt w lesie muszą czuć się komfortowo i wygodnie. Łowiectwo to wyjątkowa dziedzina, która nie tylko dostarcza aktywności, ale pozwala też zaobserwować wiele ciekawych sytuacji. Obserwowanie wschodów i...
Image of: Jak dobrać ubiór myśliwski?

Jak dobrać ubiór myśliwski?

Łowiectwo to wyjątkowa dziedzina, łącząca w sobie zamiłowanie do przyrody oraz kultywowanie zwyczajów i tradycji łowieckich. Prawdziwi pasjonaci łowiectwa dobrze wiedzą, jak wiele pięknych przeżyć może dostarczyć ta forma aktywności.
Jak wybrać lornetkę?

Jak wybrać lornetkę?

Zastanawiasz się, czy zakup lornetki jest koniecznością? A jeżeli tak, to czy opłaca się inwestować w lornetkę wysokiej jakości? Każdy, kto był chociaż raz na polowaniu, z pewnością potwierdzi, że lornetka jest jednym z podstawowych...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności