tel: 607 418 664 e-mail: biuro@faut.pl

Zaloguj się Załóż konto

Produkty

Producenci

Jak dobrać ubiór myśliwski?

 

Myśliwska pasja

 

Łowiectwo to wyjątkowa dziedzina, łącząca w sobie zamiłowanie do przyrody oraz kultywowanie zwyczajów i tradycji łowieckich. Prawdziwi pasjonaci łowiectwa dobrze wiedzą, jak wiele pięknych przeżyć może dostarczyć ta forma aktywności. Obserwowanie wschodów i zachodów słońca, godzinne koncerty ptasich śpiewów, niesamowity zapach lasu po deszczu lub widok unoszących się obłoków mgielnych w porannym słońcu to atuty, które świadczą o wyjątkowości i niepowtarzalności tej pasji.

Dodatkowo uczucie satysfakcji wynikające ze zdobycia myśliwskiego trofeum, a także smak wybornie przyrządzonej dziczyzny, to powody, dla których myśliwi są w stanie poświęcić długie godziny na realizację swojego hobby. Wiadomo jednak, że łowiectwo to nie tylko dumne prezentowanie się w wyjściowym mundurze myśliwskim. Jest to przede wszystkim bardzo odpowiedzialna, a często także ryzykowna pasja, która wymaga odpowiedniego przygotowania oraz nastawienia. Od czego powinniśmy zacząć? Najistotniejszym działaniem jest uzmysłowienie sobie niebezpieczeństwa, które może nas spotkać w czasie polowania. Aby w sposób właściwy i odpowiedzialny przygotować się do polowania, należy odpowiednio wcześnie dobrać stosowną odzież myśliwską.

 

Odzież myśliwska

 

Dobra odzież myśliwska, to taka, która gwarantuje nam bezpieczeństwo oraz komfort. W zależności od pory roku oraz warunków polowania, wymagane są inne właściwości odzieży. Na jakie cechy odzieży powinniśmy zatem zwrócić uwagę? Oto najważniejsze właściwości odzieży myśliwskiej:

 • wytrzymałość - dobór wysokiej jakości tkanin oraz precyzyjne wykonanie gwarantuje nam odpowiednią wytrzymałość odzieży. W nieprzewidywalnych okolicznościach polowań, jest to jedna z najistotniejszych cech. Częste otarcia odzieży, które w warunkach leśnych są nieodzowne, mogą być przyczyną jej podarcia i zniszczenia. Dlatego właśnie wytrzymałość jest niezwykle ważna przy wyborze wierzchniej warstwy odzieży – kurtek, spodni oraz butów myśliwskich.
 • nieprzemakalność - długie godziny spędzone na deszczu w oczekiwaniu na zwierzynę lub przemieszczanie się po bagnach i mokradłach, to główne powody dla których myśliwi powinni zadbać o zaopatrzenie się w nieprzemakalną odzież. Aby pasja myśliwska dostarczała przyjemności, nie należy lekceważyć zagrożenia związanego z zachorowaniem na skutek wyziębienia organizmu.
 • kolor - w łowiectwie, jak w mało której dziedzinie, kolor ubrania ma ogromne znaczenie. Wybór profesjonalnej odzieży myśliwskiej pomaga nam zakamuflować naszą obecność w lesie. Barwy myśliwskie zapewniają praktyczny kamuflaż i poprawiają bezpieczeństwo.
 • wygoda - wielogodzinne czatowanie na ambonie lub konieczność szybkiego przemieszania się bez możliwości wykonania gwałtownych ruchów, to powody, dla których należy zadbać o wysoki komfort odzieży myśliwskiej. Aby móc w pełni skupić się na tropieniu zwierzyny leśnej, ubranie myśliwego nie może w żaden sposób krępować jego ruchów.

 

Odzież myśliwska a odzież sportowa

 

Czy idąc na polowanie można ubrać wygodną odzież sportową? Dlaczego tak ważne jest, aby odpowiednio skompletować cały zestaw odzieży myśliwskiej? Odpowiadając na te pytania należy podkreślić, iż najważniejszą cechą odzieży myśliwskiej jest zapewnienie bezpieczeństwa w trudnych warunkach łownych. Pomimo iż treningi sportowe mogą odbywać się w podobnych, zmiennych warunkach atmosferycznych, to jednak myśliwy musi dodatkowo zadbać o to, aby ograniczyć niebezpieczeństwo wynikające z nieprzewidywalności zachowania zwierzyny łownej. Głównym celem odzieży sportowej jest zapewnienie wysokiego komfortu sportowcom. Typowa odzież sportowa, nawet ta najlepszej jakości, nie jest tworzona z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa w czasie polowania. Dlatego właśnie należy zaopatrzyć się wysokiej jakości odzież myśliwską.

 

 

Elementy odzieży myśliwskiej

 

Przed przystąpieniem do polowań, myśliwy powinien skompletować praktyczny zestaw odzieży, na który złożą się m.in. ciepłe kurtki myśliwskie, wygodne spodnie, stylowe koszule i swetry myśliwskie, praktyczne kamizelki, bielizna termoaktywna oraz czapki myśliwskie.

 • Kurtki myśliwskie - niezbędny element stroju każdego myśliwego. Kurtka ochroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (śniegiem, deszczem, wiatrem), a także zapewnia odpowiedni kamuflaż w lesie. Wykonana z wysokiej jakości tkanin zatrzyma ciepło i będzie chroniła przed otarciami.
 • Spodnie myśliwskie – wysoka wytrzymałość i odporność na przetarcia, duża liczba kieszeni oraz materiał, który zapewni możliwość bezszelestnego poruszania się, to najważniejsze kryteria wyboru spodni na polowanie. Dodatkowo, dobierając spodnie musisz także wziąć pod uwagę fakt czy będą one wygodne podczas polowania z zasiadki i w czasie długich podchodów. Spodnie w kolorach ziemi, a więc brązy i zielenie pomogą Ci się wtopić w leśne otoczenie.
 • Koszule myśliwskie – praktyczny i elegancki dodatek stroju myśliwego. Oddychający materiał oraz dobry krój koszuli zapewni każdemu myśliwemu wygodę. Wybierając koszulę należy kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami dot. fasonu oraz stylu.
 • Swetry myśliwskie – niezwykle przydatny element stroju, zwłaszcza w czasie niskich temperatur. Swetry zapobiegają wyziębieniu organizmu, zwłaszcza gdy polowanie wymaga długich godzin oczekiwania na zwierzynę leśną, bez możliwości wykonywania częstych ruchów.
 • Kamizelki myśliwskie – bardzo praktyczny element ubioru myśliwego. Kamizelki te posiadają dużą liczbę kieszeni, dzięki czemu potrzebne akcesoria będą mieli Państwo zawsze pod ręką.
 • Bielizna myśliwska – chroni przed wyziębieniem lub przegrzaniem organizmu. Bielizna termoaktywna utrzymuje idealną termikę ciała, co podczas zmiennych warunków pogodowych może ochronić myśliwego przed zachorowaniem. Wybierając bieliznę myśliwską, kieruj się jakością materiału oraz wygodą.
 • Czapki myśliwskie – stworzone z myślą o nietypowych warunkach jakie mogą spotkać myśliwego w czasie polowania. Odpowiednie nakrycia głowy mogą chronić przed deszczem lub upalnym słońcem. Należy dobrać czapkę, która nie będzie w żaden sposób uciskać głowy, gwarantując jednocześnie ochronę przed zimnem.
 • Bluzy myśliwskie – bardzo praktyczne rozwiązanie. Wybierając bluzę należy zwrócić uwagę, czy używamy jej jako nakrycia wierzchniego, czy może ubierzemy na nią kurtkę. Bluzy najczęściej wykonane są z bawełny lub polaru, dzięki czemu gwarantują ciepło oraz wygodę.

 

Koszula Graff 822-KO

 

zobacz wszystkie koszule myśliwskie

 

 

Jak przygotować się do polowania?

 

Czy zatem ubranie myśliwskie to tylko zbędny dodatek? Każdy odpowiedzialny myśliwy zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie czyha na niego podczas polowania. Niezależnie od tego w jakiej formie polowania uczestniczy – polowanie z norowcami, polowanie na wab, podjazd, podchód a może polowanie z zasiadki, myśliwy wie, że musi zachować możliwie największą ostrożność. Przyroda jest nieprzewidywalna, a las jest naturalnym schronieniem zwierząt. Dlatego to myśliwy musi przystosować się do warunków tam panujących, a nie na odwrót. Zanim myśliwy usłyszy „Zbiórkę” sygnalisty musi pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie oraz pozostałym uczestnikom polowania, wybierając profesjonalną odzież myśliwską.

 

 

Darz Bór         


powrót do bazy wiedzy

FAUT