2016-02-18

Jak dobrać ubiór myśliwski?

Łowiectwo to wyjątkowa dziedzina, łącząca w sobie zamiłowanie do przyrody oraz kultywowanie zwyczajów i tradycji łowieckich. Prawdziwi pasjonaci łowiectwa dobrze wiedzą, jak wiele pięknych przeżyć może dostarczyć ta forma aktywności. Obserwowanie wschodów i zachodów słońca, godzinne koncerty ptasich śpiewów, niesamowity zapach lasu po deszczu lub widok unoszących się obłoków mgielnych w porannym słońcu to atuty, które świadczą o wyjątkowości i niepowtarzalności tej pasji.

 

Dodatkowo uczucie satysfakcji wynikające ze zdobycia myśliwskiego trofeum, a także smak wybornie przyrządzonej dziczyzny, to powody, dla których myśliwi są w stanie poświęcić długie godziny na realizację swojego hobby. Wiadomo jednak, że łowiectwo to nie tylko dumne prezentowanie się w wyjściowym mundurze myśliwskim. Jest to przede wszystkim bardzo odpowiedzialna, a często także ryzykowna pasja, która wymaga odpowiedniego przygotowania oraz nastawienia. Od czego powinniśmy zacząć? Najistotniejszym działaniem jest uzmysłowienie sobie niebezpieczeństwa, które może nas spotkać w czasie polowania. Aby w sposób właściwy i odpowiedzialny przygotować się do polowania, należy odpowiednio wcześnie dobrać stosowną odzież myśliwską.

 

Odzież myśliwska

Dobra odzież myśliwska, to taka, która gwarantuje nam bezpieczeństwo oraz komfort. W zależności od pory roku oraz warunków polowania, wymagane są inne właściwości odzieży. Na jakie cechy odzieży powinniśmy zatem zwrócić uwagę? Oto najważniejsze właściwości odzieży myśliwskiej:

 • wytrzymałość - dobór wysokiej jakości tkanin oraz precyzyjne wykonanie gwarantuje nam odpowiednią wytrzymałość odzieży. W nieprzewidywalnych okolicznościach polowań, jest to jedna z najistotniejszych cech. Częste otarcia odzieży, które w warunkach leśnych są nieodzowne, mogą być przyczyną jej podarcia i zniszczenia. Dlatego właśnie wytrzymałość jest niezwykle ważna przy wyborze wierzchniej warstwy odzieży - kurtek, spodni oraz butów myśliwskich.
 • nieprzemakalność - długie godziny spędzone na deszczu w oczekiwaniu na zwierzynę lub przemieszczanie się po bagnach i mokradłach, to główne powody dla których myśliwi powinni zadbać o zaopatrzenie się w nieprzemakalną odzież. Aby pasja myśliwska dostarczała przyjemności, nie należy lekceważyć zagrożenia związanego z zachorowaniem na skutek wyziębienia organizmu.
 • kolor - w łowiectwie, jak w mało której dziedzinie, kolor ubrania ma ogromne znaczenie. Wybór profesjonalnej odzieży myśliwskiej pomaga nam zakamuflować naszą obecność w lesie. Barwy myśliwskie zapewniają praktyczny kamuflaż i poprawiają bezpieczeństwo.
 • wygoda - wielogodzinne czatowanie na ambonie lub konieczność szybkiego przemieszania się bez możliwości wykonania gwałtownych ruchów, to powody, dla których należy zadbać o wysoki komfort odzieży myśliwskiej. Aby móc w pełni skupić się na tropieniu zwierzyny leśnej, ubranie myśliwego nie może w żaden sposób krępować jego ruchów.

 

Odzież myśliwska a odzież sportowa

Czy idąc na polowanie można ubrać wygodną odzież sportową? Dlaczego tak ważne jest, aby odpowiednio skompletować cały zestaw odzieży myśliwskiej? Odpowiadając na te pytania należy podkreślić, iż najważniejszą cechą odzieży myśliwskiej jest zapewnienie bezpieczeństwa w trudnych warunkach łownych. Pomimo iż treningi sportowe mogą odbywać się w podobnych, zmiennych warunkach atmosferycznych, to jednak myśliwy musi dodatkowo zadbać o to, aby ograniczyć niebezpieczeństwo wynikające z nieprzewidywalności zachowania zwierzyny łownej. Głównym celem odzieży sportowej jest zapewnienie wysokiego komfortu sportowcom. Typowa odzież sportowa, nawet ta najlepszej jakości, nie jest tworzona z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa w czasie polowania. Dlatego właśnie należy zaopatrzyć się wysokiej jakości odzież myśliwską.

 

Elementy odzieży myśliwskiej

Przed przystąpieniem do polowań, myśliwy powinien skompletować praktyczny zestaw odzieży, na który złożą się m.in. ciepłe kurtki myśliwskie, wygodne spodnie, stylowe koszule i swetry myśliwskie, praktyczne kamizelki, bielizna termoaktywna oraz czapki myśliwskie.

 • Kurtki myśliwskie - niezbędny element stroju każdego myśliwego. Kurtka ochroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (śniegiem, deszczem, wiatrem), a także zapewnia odpowiedni kamuflaż w lesie. Wykonana z wysokiej jakości tkanin zatrzyma ciepło i będzie chroniła przed otarciami.
 • Spodnie myśliwskie - wysoka wytrzymałość i odporność na przetarcia, duża liczba kieszeni oraz materiał, który zapewni możliwość bezszelestnego poruszania się, to najważniejsze kryteria wyboru spodni na polowanie. Dodatkowo, dobierając spodnie musisz także wziąć pod uwagę fakt czy będą one wygodne podczas polowania z zasiadki i w czasie długich podchodów. Spodnie w kolorach ziemi, a więc brązy i zielenie pomogą Ci się wtopić w leśne otoczenie.
 • Koszule myśliwskie - praktyczny i elegancki dodatek stroju myśliwego. Oddychający materiał oraz dobry krój koszuli zapewni każdemu myśliwemu wygodę. Wybierając koszulę należy kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami dot. fasonu oraz stylu.
 • Swetry myśliwskie - niezwykle przydatny element stroju, zwłaszcza w czasie niskich temperatur. Swetry zapobiegają wyziębieniu organizmu, zwłaszcza gdy polowanie wymaga długich godzin oczekiwania na zwierzynę leśną, bez możliwości wykonywania częstych ruchów.
 • Kamizelki myśliwskie - bardzo praktyczny element ubioru myśliwego. Kamizelki te posiadają dużą liczbę kieszeni, dzięki czemu potrzebne akcesoria będą mieli Państwo zawsze pod ręką.
 • Bielizna myśliwska - chroni przed wyziębieniem lub przegrzaniem organizmu. Bielizna termoaktywna utrzymuje idealną termikę ciała, co podczas zmiennych warunków pogodowych może ochronić myśliwego przed zachorowaniem. Wybierając bieliznę myśliwską, kieruj się jakością materiału oraz wygodą.
 • Czapki myśliwskie - stworzone z myślą o nietypowych warunkach jakie mogą spotkać myśliwego w czasie polowania. Odpowiednie nakrycia głowy mogą chronić przed deszczem lub upalnym słońcem. Należy dobrać czapkę, która nie będzie w żaden sposób uciskać głowy, gwarantując jednocześnie ochronę przed zimnem.
 • Bluzy myśliwskie - bardzo praktyczne rozwiązanie. Wybierając bluzę należy zwrócić uwagę, czy używamy jej jako nakrycia wierzchniego, czy może ubierzemy na nią kurtkę. Bluzy najczęściej wykonane są z bawełny lub polaru, dzięki czemu gwarantują ciepło oraz wygodę.

 

Koszula Graff 822-KO

 

zobacz wszystkie koszule myśliwskie

 

 

Jak przygotować się do polowania?

Czy zatem ubranie myśliwskie to tylko zbędny dodatek? Każdy odpowiedzialny myśliwy zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie czyha na niego podczas polowania. Niezależnie od tego w jakiej formie polowania uczestniczy - polowanie z norowcami, polowanie na wab, podjazd, podchód a może polowanie z zasiadki, myśliwy wie, że musi zachować możliwie największą ostrożność. Przyroda jest nieprzewidywalna, a las jest naturalnym schronieniem zwierząt. Dlatego to myśliwy musi przystosować się do warunków tam panujących, a nie na odwrót. Zanim myśliwy usłyszy "Zbiórkę" sygnalisty musi pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie oraz pozostałym uczestnikom polowania, wybierając profesjonalną odzież myśliwską.

 

 

Darz Bór         

Zobacz również

Kobieta myśliwy

Ubrania myśliwskie dla kobiet

Myślistwo najczęściej kojarzy się z typowo męskim hobby. Warto jednak pamiętać, że obecność kobiet w myślistwie wcale nie jest marginalna. Sprawdź, z jakiego asortymentu ubrań i akcesoriów mogą skorzystać Diany.
6 zasad przygotowania ubrania na polowanie

6 zasad przygotowania ubrania na polowanie

Każda osoba, która chociaż raz uczestniczyła w polowaniu wie, że jest to wydarzenie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Bardzo ważną częścią przygotowań jest dobór właściwego i zgodnego z przeznaczeniem stroju na...
Jak ubrać się na polowanie zimą?

Jak ubrać się na polowanie zimą?

Zima już za pasem, a wraz z nią pojawią się pytania o to, jak skompletować ubrania na zimowe polowanie. Cała sztuka polega na tym, aby było nam wygodnie i ciepło, ale... nie za ciepło. Podpowiadamy kilka sposobów na to, by czas spędzony w...
Ubranie dla myśliwego w sezonie polowań na kozły

Ubranie dla myśliwego w sezonie polowań na kozły

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie sezonu polowań na samce sarny - kozły. Pasjonaci myślistwa, aby należycie się do niego przygotować, powinni skompletować odpowiednie akcesoria oraz strój, który zapewni im komfort w każdych warunkach...
Najlepszy sweter na polowanie

Najlepszy sweter na polowanie

Zastanawiasz czym kierować się przy wyborze swetra na polowanie? Zobacz jakie właściwości powinien posiadać sweter, aby idealnie sprawdzić się podczas jesiennych i zimowych polowań.
Jak wybrać spodnie myśliwskie?

Jak wybrać spodnie myśliwskie?

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie spodni myśliwskich? Jak wybrać spodnie, które zapewnią nam komfort, wygodę oraz bezpieczeństwo w trudnych, polowych warunkach? Polecamy szereg wskazówek, które pomogą Państwu dokonać najlepszego wyboru.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności