2021-01-28

Kłusownictwo – ważny temat

Wiele osób uważa, że kłusownictwo to tylko polowanie na gatunki zagrożone. Czy rzeczywiście tak jest? Część osób twierdzi wręcz, że kłusownictwo nie dotyczy naszych regionów. Że odbywa się ono tylko w odległych terenach w formie np. polowania na słonie. Czym rzeczywiście jest kłusownictwo i jakie działania obejmuje? Co grozi kłusownikom za przyłapanie na takim działaniu? Wyjaśniamy poniżej.

 

Wnyki

Czym jest kłusownictwo?

Kłusownictwo to bezprawne zabijanie, chwytanie czy ściganie zwierzyny oraz łowienie ryb, a także polowanie w niedozwolonym miejscu, czasie i w niedozwolony sposób. W Polsce pod pojęciem działań kłusowniczych kryją się:

  • gromadzenie, wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu narzędzi i urządzeń, przeznaczonych do kłusownictwa,
  • wykonywanie polowań przez osoby, które nie należą do PZŁ,
  • polowanie bez pozwoleń (na broń, na wykonywanie polowania na danym obszarze),
  • polowanie na zwierzynę w czasie obowiązującego okresu ochronnego lub na zwierzynę chronioną,
  • pozyskiwanie zwierzyny w niedozwolony sposób (za pomocą wnyków, sideł, broni wojskowej czy pneumatycznej),
  • polowanie na obszarze, który nie jest obwodem łowieckim.

Jakie skutki niesie kłusownictwo?

Kłusownictwo to nie jest etyczne polowanie i obcowanie z przyrodą. Niestety – jest to całkowite przeciwieństwo racjonalnego polowania organizowanego przez myśliwych, przez co ma negatywny wpływ na środowisko i zwierzynę. Działalność taka:

  • negatywnie wpływa na gospodarkę łowiecką,
  • powoduje zmiany wewnątrz populacji gatunków, narusza ich jakość oraz strukturę,
  • ogranicza liczbę dzikich zwierząt,
  • wywołuje niepokój w łowisku, utrudnia przemieszczanie, lęg czy opiekę nad młodymi.

Co warto wiedzieć o kłusownikach?

Kłusowników dzieli się na trzy grupy. Pierwsza z nich to myśliwi, którzy mają odpowiednie uprawnienia do polowania na zwierzynę, jednak ich działania nie są zgodne z zasadami etyki łowieckiej. Drugą grupą są osoby, które nie mają niezbędnych uprawnień, a polowania na zwierzynę, które organizują, są hobby przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Niestety, wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z faktu, jakie ogromne straty powodują ich działania. Ostatnią grupą kłusowników są ludzie biedni, dla których działania te są sposobem na zdobycie pożywienia i pieniędzy.

Kłusownictwo a prawo w Polsce

Zgodnie z obowiązującą Ustawą Prawo łowieckie, kłusownik podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Sama kara więzienia jest stosowana niezwykle rzadko, gdyż jej nałożenie wymaga złapania osoby na tzw. gorącym uczynku. Niestety – z roku na rok liczba odnotowywanych przejawów kłusownictwa rośnie. Jak przeciwdziałać takiemu zachowaniu?

Uznano, że najważniejsze jest edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie kłusownictwa oraz zwracanie uwagi na problem społeczeństwu. Dość często w lasach są montowane fotopułaki, które rejestrują zakładanie sideł czy wnyków.

Niestety, kłusownictwo jest ogromnym problemem dla całego społeczeństwa. Nie tylko przyrodnicy, myśliwi czy leśniczy chcieliby oglądać przyrodę taką, jaką została stworzona. Podziwianie zwierząt daje nie tylko ogromną satysfakcję, ale też pozwala poznać przyrodę, ich zachowanie i przeżyć wyjątkowe chwile w otoczeniu przyrody. Stąd też osoby, które zauważą nieprawidłowe, podejrzane działania prowadzone w lesie, powinny zawiadomić odpowiednie służby – Straż Leśną lub Policję, które właściwie zajmą się sprawą.

Zobacz również

Tradycja polowania zbiorowego

Tradycja polowania zbiorowego

Polska jest krajem, w którym przestrzega się szeregu tradycji łowieckich. Ponad tysiącletnia historia państwa ukształtowała różne zwyczaje i ceremoniały łowieckie. Warto dodać, że wykształcony język myśliwych jest istotnym elementem...
Internetowe zakupy myśliwego

Internetowe zakupy myśliwego

Myśliwy, pragnący brać udział w polowaniach, musi zadbać o właściwe wyposażenie. Samo łowiectwo nie jest dyscypliną, która nie wymaga zaawansowanego wyposażenia. Uczestniczenie w polowaniach i wyprawach wymaga odpowiedniego sprzętu i...
Polowanie zbiorowe - poszczególne etapy, przebieg

Polowanie zbiorowe - poszczególne etapy, przebieg

Polowania zbiorowe mogą być organizowane w określonym terminie – od początku października aż do połowy stycznia. Co istotne – mogą się one odbywać jedynie od wschodu do zachodu słońca. Myśliwi chętnie biorą w nich udział –...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności