2020-04-10

Międzynarodowy Dzień Lasów

Obchodzony 21 marca Międzynarodowy Dzień Lasów to doskonała okazja, aby podkreślić rolę łowiectwa w zapewnieniu naturalnych ekosystemów leśnych.  A także przypomnieć sobie, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas.

 

 

Zgodnie z decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ 21 marca został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Lasów. Główną ideą ustanowienia tego dnia, jest chęć podkreślenia roli lasów, jaką odgrywają one w życiu człowieka. W 2020 dzień ten obchodzony jest pod hasłem „Lasy i Bioróżnorodność. Zbyt cenne by je tracić”. Hasło to ma nawiązywać do obecnego kierunku rozwoju zrównoważonej gospodarki leśnej, która skoncentrowana jest na zachowaniu naturalnego charakteru środowiska przyrodniczego, a także na ochronie i odtworzeniu zagrożonych gatunków. 

 

Lasy pełnią niezwykle ważne funkcje zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla całego społeczeństwa. Pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, wstrzymując niebezpieczeństwo ocieplenia klimatu i kształtują jakość środowiska naturalnego. Stanowią naturalne środowisko życia fauny i flory, zapewniają różnorodność biologiczną, a także regulują gospodarkę wodną.

 

 

panorama lasu
Międzynarodowy Dzień Lasu to idealna okazja do przypomnieć sobie, jak ważną rolę pełnią w naszym życiu

Rola lasów w Polsce

Lasy zajmują niemal 30% powierzchni Polski. Taki poziom zalesienia stawia Polskę w czołówce krajów europejskich pod względem powierzchni lasów. Prowadzona gospodarka leśna dąży do utrzymania wysokiego poziomu zalesienia poprzez regularne sadzenie drzew (ok. 500 milionów drzew rocznie).

 

Leśnicy w całej Polsce mają przed sobą ogromne wyzwanie, jakim jest dbanie o cenne siedliska tysięcy organizmów zamieszkujących obszary leśne. Warto zauważyć, że obszary leśne zajmują ponad 9,3 mln hektarów powierzchni kraju. Na obszarach leśnych zlokalizowanych jest 1284 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni ok. 123 tys. ha oraz ok. 2891 ha obszarów objętych ochroną Natura 2000.

 

Ochrona różnorodności biologicznej oraz odtwarzanie zagrożonych gatunków roślin i zwierząt to główne wyzwania, przed którymi stoją polscy leśnicy oraz Lasy Państwowe. W tym celu podejmowane są liczne projekty, także te dofinansowane ze środków UE. W latach 2014-2020 Polska otrzymała na ten cel ok. 19 mln zł w ramach Funduszy Europejskich. Z kolei dofinansowanie tych projektów ze strony Lasów Państwowych wyniosło ok. 13 mln złotych. Dzięki takiemu podejściu, Europa jest obecnie jedynym kontynentem, na którym przybywa lasów.

 

Rola łowiectwa w naturalnym ekosystemie leśnym

Długoletnia działalność człowieka niestety prowadziła konsekwentnie do zachwiania równowagi leśnych ekosystemów. Dlatego też w Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej, gospodarowanie zasobami leśnymi reguluje prawo. Określa ono m.in. sposób opieki, liczebność zwierzyny oraz metody zapobiegania powstawaniu szkód. W Polsce jednym z głównych podmiotów powołanych w celu gospodarowania zwierzyną łowną, a także nadzorowania realizacji racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej jest Polski Związek Łowiecki. W swojej działalności kieruje się on przede wszystkim dążeniem do zachowania bioróżnorodności ekosystemu leśnego, jednocześnie uwzględnia także zasady ekonomii. PZŁ planuje oraz koordynuje działania związane z regulacją ilości zwierzyny m.in. w formie decyzji o odłowach oraz polowaniach. Trzeba bowiem pamiętać, że doprowadzenie do nadmiernego wzrostu liczebności wybranych gatunków zwierząt, może prowadzić nie tylko do ogromnych szkód w działalności rolniczej, ale także może powodować zagrożenia dla przetrwania konkretnych gatunków roślin i zwierząt.

 

Warto pamiętać o tym, że myśliwi i osoby związane z łowiectwem podejmują ogromną liczbę działań związanych z ochroną lasów. W okresie zimowym wspierają pielęgnację młodników i drzewostanów, dokarmiają zwierzynę, aby ograniczać szkody na polach rolnych. Dlatego Międzynarodowy Dzień Lasów to doskonała okazja do przypomnienia właściwej roli łowiectwa, jaką jest zagwarantowanie odpowiedniego poziomu liczebności poszczególnych gatunków zwierząt, która zapewnia odnowienie gatunku oraz minimalne szkody w uprawach rolnych i działalności gospodarczej człowieka. 

 

Lasy to nasze wspólne dobro. To miejsce, w którym wypoczywamy, podziwiamy naturę i nawiązujemy z nią osobisty kontakt. To dzięki nim możemy odetchnąć pełną piersią i odpocząć otuleni śpiewem ptaków i szumem liści. Międzynarodowy Dzień Lasów to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że  lasy stanowią ogromną wartość i wszyscy powinniśmy o nie dbać.

 

 

Zobacz również

Zasady korzystania z lasów państwowych

Zasady korzystania z lasów państwowych

Lasy ustawowo udostępnione są ludności, co nie oznacza jednak, że możemy pozwolić sobie w nich na wszystko. Sprawdź, jakie są zasady korzystania z lasów państwowych!
Bezpieczeństwo w lesie - uważaj na kleszcze

Bezpieczeństwo w lesie - uważaj na kleszcze

Ugryzienia kleszczy to w ostatnich miesiącach prawdziwa plaga. A konsekwencje ugryzienia mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Sprawdź, w jakich miejscach jesteś najbardziej narażony na ukłucia kleszczy, a także jak możesz się przed...
Polowanie wiosenne

Polowanie wiosenne

Czym zajmują się myśliwi w okresie wiosennym? Na jaką zwierzynę można polować wiosną, a także jak ubrać się na takie polowanie?
Polowanie na ptactwo wodne

Polowanie na ptactwo wodne

Polowanie na ptactwo wodne w wielkim uproszczeniu sprowadza się do tropienia i strzelania do zwierzyny. Istnieje możliwość wykonywania tej czynności w pojedynkę lub z pomocą innego myśliwego, a nawet w formie grupowej. Co warto wiedzieć o...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności