2021-05-07

Niebezpieczne zwierzęta w polskich lasach

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w Polsce żyją bardzo niebezpieczne zwierzęta. Zagrażają one nie tylko zdrowiu, lecz przede wszystkim życiu ludzkiemu. Planując wycieczki do lasów, warto brać pod uwagę, że można je spotkać nie tylko na rzadko uczęszczanych terenach, ale też popularnych szlakach turystycznych. Które zwierzęta są niebezpieczne w polskich lasach? Podpowiadamy.

 

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym gadem żyjącym na terenie Polski. Występuje na terenie całego kraju, natomiast jej długość waha się od 55 do 60 cm. Może ona mieć różne ubarwienie – od brązowego, po srebrzystoszare, żółtawe, aż po oliwkowozielone czy pomarańczowe. Podczas rozpoznawania żmii warto pamiętać, że jej brzuszna strona ciała jest jaśniej ubarwiona. Dodatkowo ma ona pionową źrenicę – żaden inny wąż takiej nie ma. Dodatkowo, wyróżnia ją charakterystyczna zygzakowata linia widoczna na grzbiecie u form miedzianych i szarych – i czarnych nie jest ona widoczna. Ostatnim elementem charakterystycznym jest znak przypominający X, znajdujący się na głowie.

Pomimo iż żmija zygzakowata jest jadowita, podlega ochronie prawnej. Jej jad może uszkodzić układ nerwowy, spowodować martwicę tkanek, zmniejszyć krzepliwość krwi czy też wpłynąć negatywnie na rytm pracy serca. Osoba ukąszona może znaleźć na skórze dwie charakterystyczne ranki.

Kleszcz pospolity

Kleszcz pospolity, pomimo iż nie wielki, jest ogromnie szkodliwy. Na ciele ukąszonego pozostawia nie tylko swój odwłok, ale też może pozostawić wiele schorzeń takich jak: borelioza, anaplazmoza, kleszczowe zapalenie mózgu czy też wirusowe zapalenie płuc. Planując wycieczkę do lasu, warto zadbać o odpowiedni strój, ale też stosować preparaty odstraszające. Warto również wyposażyć się w kapelusz z moskitierą, a w przypadku planowania noclegu na leśnych terenach wyposażyć się w specjalne, antykomarowe namioty.

W sytuacji, gdy kleszcz wbije się jednak w skórę, konieczne jest jego odpowiednie wyciągnięcie. W tym celu można wykorzystać specjalne szczypce, dostępne w aptekach bądź też skorzystać z pomocy specjalisty, który dokładnie usunie kleszcza. Pod żadnym pozorem nie można naciskach odwłoka wypełnionego krwią – to w niej znajdują się bakterie boreliozy, które po przedostaniu się do organizmu mogą doprowadzić do wystąpienia zakażenia.

Niedźwiedź brunatny

W polskich, górskich lasach można spotkać również niedźwiedzia brunatnego. Jest to potężne, umięśnione i silne zwierzę, które może mieć wysokość nawet do 3 m, przy czym waga może osiągać nawet 800 kg. W Polsce głównie można go spotkać w Tatrach i Beskidach oraz Bieszczadach. Najczęściej żerują one późnym popołudniem. Słabo widzą w ciemnościach, stąd też rzadko spotkać je w nocy. Planując wycieczki w te tereny, warto pamiętać, by nie zostawiać jedzenia w samochodzie czy namiocie. Spotykając na swojej drodze niedźwiedzia, należy zachować spokój – pod żadnym pozorem nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, gdyż mogą one zostać odebrane jako atak. Szczególnie niebezpieczne są samice z młodymi, dlatego warto albo ukucnąć, albo niezwykle powoli wycofywać się. Niedźwiedzie są szczególnie niebezpieczne zimą – budzące się i głodne.

Dzik

Kolejnym niebezpiecznym gatunkiem zamieszkującym lasy na terenie całego kraju są dziki. Są one spokrewnione ze świnią domową, wszystkożerne. Najczęściej żerują one w nocy, w pobliżu zamieszkałych terenów i gospodarstw rolnych. Można je nawet spotkać w większych miastach. W kontakcie z człowiekiem bywają bardzo agresywne, szczególnie lochy, które poruszają się z młodymi. To, co je wyróżnia to pokaźne uzębienie – mogą nim zadawać bolesne i głębokie rany.

Wilk

Wilk od wielu lat jest obecny w polskich lasach – jako drapieżca i zabójca. Najczęściej unika on kontaktu z ludźmi, jednak w przypadku braku dostępu do żywności może pojawić się w obrębie gospodarstw. Sporadycznie atakuje ludzi, aczkolwiek takie sytuacje występuje. Dość często zdarzają się jednak ataki wilków chorych na wściekliznę – najczęściej atakuje wówczas jeden osobnik, aż do momentu jego śmierci. Z obserwacji wynika, że osobniki te doskonale przygotowują się do ataku – niemal 80% ataków to ataki na dzieci. Jeśli zaatakują osobę dorosłą, to częściej są to kobiety niż mężczyźni.

Zobacz również

Po czym rozpoznać dobry polar?

Po czym rozpoznać dobry polar?

Polar to doskonałe okrycie wierzchnie sprawdzające się w trudniejszych warunkach. Szczególnie  doceniany jest przez osoby stawiające na wygodę i komfort w każdych warunkach. Wybór właściwego nie jest jednak łatwym zadaniem. Który typ...
Niebezpieczne rośliny w polskich lasach

Niebezpieczne rośliny w polskich lasach

W Polskich lasach można spotkać kilkadziesiąt gatunków roślin. Część z nich nie tylko pięknie się prezentuje i pachnie, ale jest również szkodliwa dla organizmu. Zawierają bowiem silne związki chemiczne, które w kontakcie ze skórą...
Prepersi - gotowi na wszystko

Prepersi - gotowi na wszystko

Prepersi to grupa ludzi przygotowana na najtrudniejsze warunki. Doskonale znają zasady przetrwania, potrafią polować, ale również zdobywać pożywienie w ciężkich czasach. To społeczeństwo, które widzi codzienność inaczej niż zwykli...
Wilk szary zimą

Wilki - jak zareagować, gdy je spotkamy

Wilki to zwierzęta leśne, które wszyscy znają, jednak wiele osób uważa, że zupełnie nie są obecne na terenie polskich lasów. Nic bardziej mylnego – od 1998 roku są objęte ochroną gatunkową, stąd też nie tylko można je spotkać w...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności