2021-05-07

Niebezpieczne rośliny w polskich lasach

W Polskich lasach można spotkać kilkadziesiąt gatunków roślin. Część z nich nie tylko pięknie się prezentuje i pachnie, ale jest również szkodliwa dla organizmu. Zawierają bowiem silne związki chemiczne, które w kontakcie ze skórą człowieka wywołują nie tylko poparzenie, ale też wiele innych chorób. Do zatrucia może dojść nawet po ich spożyciu – część z nich można znaleźć jako surowce zielarskie, jednak spożyte w zbyt dużym stężeniu są szkodliwe. Na jakie rośliny należy uważać?

Dlaczego obecność roślin trujących w lasach jest ważna?

Trucizny znajdujące się w roślinach chronią je przed zjedzeniem. Najczęściej tak właśnie jest, jednak zdarzają się przypadki, że roślinożercy sięgają po nie. Przykładem może być wilczomlecz sosnka – ma on biały, trujący sok, jednak dla kolorowej gąsienicy zmrocznika jest podstawową rośliną żywicielską.

Obecność trucizn wielu roślinom daje przestrzeń życiową. Popularne są tzw. pustynie piołunowe. Ze względu na produkowane substancje chemiczne, a miejscu tym nie wyrośnie żadna inna roślina. Piołun, zwany absyntem, jest stosowany w medycynie ludowej i lecznictwie, ale też w produkcji trunków, należy jednak pamiętać, że u człowieka może powodować zatrucia.

 

Owoce wawrzynka

  • Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko to jedna wielka trucizna – jedna z najwcześniej kwitnących roślin w polskich lasach. Zawiera dużą ilość związków chemicznych, w tym związków kumarynowych, które atakują układ pokarmowy, ośrodkowy układ nerwowy, układ krążenia, nerki i wiele innych narządów. Swoim wyglądem przypominają jagody – z tego względu do nieszczęścia dochodzi najczęściej po ich spożyciu. Dawka śmiertelna dla dziecka to już dziesięć owoców jagodowych. Z tego względu, jedna trzecia zatruć kończy się śmiercią.

  • Wilcza jagoda

Kolejną toksyczną rośliną jest wilcza jagoda. Dziecko może zatruć się już czterema owocami, przy czym dorosły dziesięcioma. W ich składzie znajduje się głównie atropina – substancja silnie trująca, wykorzystywana w okulistyce do rozszerzania źrenic.

  • Szalej jadowity

Wśród roślin jadowitych znajduje się również szalej jadowity, zwany cykutą. Najczęściej można go spotkać na brzegach wód, w rowach czy na torfowiskach. Nie ma owoców, które zachęcają do spożycia, jednak już łodyga i kłącza mogą doprowadzić do zatrucia.

  • Konwalia majowa

Konwalia majowa to jedna z wiosennych, kwitnących roślin, której wszystkie części zawierają substancje szkodliwe – nasercowo działające glikozydy, które po przedawkowaniu powodują śmierć. W przypadku dzieci spożycie kilku jagód jest już szkodliwe. Zatruć można się również liśćmi konwalii – do złudzenia przypominają one liście czosnku niedźwiedziego.

  • Naparstnica zwyczajna

Właściwości trujące ma również naparstnica zwyczajna, kwitnąca głównie na początku lata. W jej składzie znajdują się substancje o działaniu nasercowym, które zakłócają funkcjonowanie organizmu bądź też wzmacniają interakcje z innymi lekami, w efekcie doprowadzając do śmierci człowieka.

  • Leśne krzewy

Odwiedzając las, warto uważać również na leśne krzewy. Zawierają one bowiem szereg substancji trujących – często można je spotkać również w parkach i przydomowych ogrodach. Doskonałym przykładem jest cis – całe drzewo jest trujące, z wyjątkiem czerwonej osnówki otaczającej nasionko. Można zauważyć, że zjadają je ptaki, przy czym wydalają niestrawione nasiona.

Zobacz również

Żmija zygzakowata

Niebezpieczne zwierzęta w polskich lasach

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w Polsce żyją bardzo niebezpieczne zwierzęta. Zagrażają one nie tylko zdrowiu, lecz przede wszystkim życiu ludzkiemu. Planując wycieczki do lasów, warto brać pod uwagę, że można je spotkać...
Dubeltówka

Sezon łowiecki 2021/2022

Działalność łowiecka, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, jest prowadzona w oparciu o obwody łowieckie. Co ważne, poszczególne działania wszystkich obwodów są nadzorowane przez Polski Związek Łowiecki – jest to specjalna...
Po czym rozpoznać dobry polar?

Po czym rozpoznać dobry polar?

Polar to doskonałe okrycie wierzchnie sprawdzające się w trudniejszych warunkach. Szczególnie  doceniany jest przez osoby stawiające na wygodę i komfort w każdych warunkach. Wybór właściwego nie jest jednak łatwym zadaniem. Który typ...
Prepersi - gotowi na wszystko

Prepersi - gotowi na wszystko

Prepersi to grupa ludzi przygotowana na najtrudniejsze warunki. Doskonale znają zasady przetrwania, potrafią polować, ale również zdobywać pożywienie w ciężkich czasach. To społeczeństwo, które widzi codzienność inaczej niż zwykli...
Image of: Jak dobrać ubiór myśliwski?

Jak dobrać ubiór myśliwski?

Łowiectwo to wyjątkowa dziedzina, łącząca w sobie zamiłowanie do przyrody oraz kultywowanie zwyczajów i tradycji łowieckich. Prawdziwi pasjonaci łowiectwa dobrze wiedzą, jak wiele pięknych przeżyć może dostarczyć ta forma aktywności.
Jak wybrać lornetkę?

Jak wybrać lornetkę?

Zastanawiasz się, czy zakup lornetki jest koniecznością? A jeżeli tak, to czy opłaca się inwestować w lornetkę wysokiej jakości? Każdy, kto był chociaż raz na polowaniu, z pewnością potwierdzi, że lornetka jest jednym z podstawowych...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności