Niebezpieczne rośliny w polskich lasach

W Polskich lasach można spotkać kilkadziesiąt gatunków roślin. Część z nich nie tylko pięknie się prezentuje i pachnie, ale jest również szkodliwa dla organizmu. Zawierają bowiem silne związki chemiczne, które w kontakcie ze skórą człowieka wywołują nie tylko poparzenie, ale też wiele innych chorób. Do zatrucia może dojść nawet po ich spożyciu – część z nich można znaleźć jako surowce zielarskie, jednak spożyte w zbyt dużym stężeniu są szkodliwe. Na jakie rośliny należy uważać?

Dlaczego obecność roślin trujących w lasach jest ważna?

Trucizny znajdujące się w roślinach chronią je przed zjedzeniem. Najczęściej tak właśnie jest, jednak zdarzają się przypadki, że roślinożercy sięgają po nie. Przykładem może być wilczomlecz sosnka – ma on biały, trujący sok, jednak dla kolorowej gąsienicy zmrocznika jest podstawową rośliną żywicielską.

Obecność trucizn wielu roślinom daje przestrzeń życiową. Popularne są tzw. pustynie piołunowe. Ze względu na produkowane substancje chemiczne, a miejscu tym nie wyrośnie żadna inna roślina. Piołun, zwany absyntem, jest stosowany w medycynie ludowej i lecznictwie, ale też w produkcji trunków, należy jednak pamiętać, że u człowieka może powodować zatrucia.

 

Owoce wawrzynka

  • Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko to jedna wielka trucizna – jedna z najwcześniej kwitnących roślin w polskich lasach. Zawiera dużą ilość związków chemicznych, w tym związków kumarynowych, które atakują układ pokarmowy, ośrodkowy układ nerwowy, układ krążenia, nerki i wiele innych narządów. Swoim wyglądem przypominają jagody – z tego względu do nieszczęścia dochodzi najczęściej po ich spożyciu. Dawka śmiertelna dla dziecka to już dziesięć owoców jagodowych. Z tego względu, jedna trzecia zatruć kończy się śmiercią.

  • Wilcza jagoda

Kolejną toksyczną rośliną jest wilcza jagoda. Dziecko może zatruć się już czterema owocami, przy czym dorosły dziesięcioma. W ich składzie znajduje się głównie atropina – substancja silnie trująca, wykorzystywana w okulistyce do rozszerzania źrenic.

  • Szalej jadowity

Wśród roślin jadowitych znajduje się również szalej jadowity, zwany cykutą. Najczęściej można go spotkać na brzegach wód, w rowach czy na torfowiskach. Nie ma owoców, które zachęcają do spożycia, jednak już łodyga i kłącza mogą doprowadzić do zatrucia.

  • Konwalia majowa

Konwalia majowa to jedna z wiosennych, kwitnących roślin, której wszystkie części zawierają substancje szkodliwe – nasercowo działające glikozydy, które po przedawkowaniu powodują śmierć. W przypadku dzieci spożycie kilku jagód jest już szkodliwe. Zatruć można się również liśćmi konwalii – do złudzenia przypominają one liście czosnku niedźwiedziego.

  • Naparstnica zwyczajna

Właściwości trujące ma również naparstnica zwyczajna, kwitnąca głównie na początku lata. W jej składzie znajdują się substancje o działaniu nasercowym, które zakłócają funkcjonowanie organizmu bądź też wzmacniają interakcje z innymi lekami, w efekcie doprowadzając do śmierci człowieka.

  • Leśne krzewy

Odwiedzając las, warto uważać również na leśne krzewy. Zawierają one bowiem szereg substancji trujących – często można je spotkać również w parkach i przydomowych ogrodach. Doskonałym przykładem jest cis – całe drzewo jest trujące, z wyjątkiem czerwonej osnówki otaczającej nasionko. Można zauważyć, że zjadają je ptaki, przy czym wydalają niestrawione nasiona.

Zobacz również

Niebezpieczne zwierzęta w polskich lasach

Niebezpieczne zwierzęta w polskich lasach

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w Polsce żyją bardzo niebezpieczne zwierzęta. Zagrażają one nie tylko zdrowiu, lecz przede wszystkim życiu ludzkiemu. Planując wycieczki do lasów, warto brać pod uwagę, że można je spotkać...
Sezon łowiecki 2021/2022

Sezon łowiecki 2021/2022

Działalność łowiecka, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, jest prowadzona w oparciu o obwody łowieckie. Co ważne, poszczególne działania wszystkich obwodów są nadzorowane przez Polski Związek Łowiecki – jest to specjalna...
Po czym rozpoznać dobry polar?

Po czym rozpoznać dobry polar?

Polar to doskonałe okrycie wierzchnie sprawdzające się w trudniejszych warunkach. Szczególnie  doceniany jest przez osoby stawiające na wygodę i komfort w każdych warunkach. Wybór właściwego nie jest jednak łatwym zadaniem. Który typ...
Prepersi - gotowi na wszystko

Prepersi - gotowi na wszystko

Prepersi to grupa ludzi przygotowana na najtrudniejsze warunki. Doskonale znają zasady przetrwania, potrafią polować, ale również zdobywać pożywienie w ciężkich czasach. To społeczeństwo, które widzi codzienność inaczej niż zwykli...
Jak dobrać ubiór myśliwski?

Jak dobrać ubiór myśliwski?

Łowiectwo to wyjątkowa dziedzina, łącząca w sobie zamiłowanie do przyrody oraz kultywowanie zwyczajów i tradycji łowieckich. Prawdziwi pasjonaci łowiectwa dobrze wiedzą, jak wiele pięknych przeżyć może dostarczyć ta forma aktywności.
Jak wybrać lornetkę?

Jak wybrać lornetkę?

Zastanawiasz się, czy zakup lornetki jest koniecznością? A jeżeli tak, to czy opłaca się inwestować w lornetkę wysokiej jakości? Każdy, kto był chociaż raz na polowaniu, z pewnością potwierdzi, że lornetka jest jednym z podstawowych...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności