2021-05-07

Prepersi – gotowi na wszystko

Prepersi to grupa ludzi przygotowana na najtrudniejsze warunki. Doskonale znają zasady przetrwania, potrafią polować, ale również zdobywać pożywienie w ciężkich czasach. To społeczeństwo, które widzi codzienność inaczej niż zwykli ludzie. Epidemia, wojna, katastrofa – są przygotowani na każdą sytuację i gotowi do wzięcia odpowiedzialności za przetrwanie najbliższych. Ich głównym zadaniem jest gromadzenie zapasów oraz akcesoriów umożliwiających przetrwanie. Co warto o nich wiedzieć?

 

Prepersi

Prepersi – kim są?

Prepersi to grupa osób, które odpowiedzialnie planują zapasy i wyposażenie swoje oraz najbliższej rodziny, tak by umożliwiały im przetrwanie podczas apokalipsy. Wśród głównych cech charakteru, które ich wyróżniają, znajdują się samodzielność i gotowość do działania. Myśl, że może dojść do apokalipsy i trudnych warunków sprawia, że są w stanie poświęcić się bez reszty. Dbają nie tylko o odpowiednie wyposażenie, ale też zdobycie wiedzy o przetrwaniu w trudnych warunkach.

Spojrzenie prepersów na świat jest całkowicie różne – dla nich nawet najzwyklejszy, mało przydatny przedmiot może być ratunkiem życia. Dość często można u nich zauważyć wzmożony rozwój w sztuce survivalu. Część osób uważa, że ta grupa osób zamyka się we własnym domu i oczekuje na koniec świata. Nic bardziej mylnego. Skupiają się na przygotowaniach na zjawisk, których jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia. Zaliczyć do nich można pożar domu, powódź oraz inne klęski żywiołowe, ale też utratę pracy głównego żywiciela rodziny.

Sama nazwa społeczności pochodzi od angielskiego słowa „prepare” oznaczającego przygotowywać się. Ruch ten został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych i z roku na rok ma coraz większą liczbę naśladowców w innych krajach. Szacuje się, że tylko w Polsce ich liczba przekracza 40 tysięcy osób. Na tak duże zainteresowanie działaniem w tym zakresie wpływ ma wiele czynników m.in. niestabilna sytuacja geopolityczna, klęski żywiołowe czy kryzysy ekonomiczne na całym świecie.

Czy działanie preppersów to, to samo co survival?

Survival to dziedzina związana z nauką prymitywnego przetrwania. Tym, co wyróżnia go od preppersów, jest skoncentrowanie się na przetrwaniu z ziemi natury, a nie na gromadzeniu zapasów i akcesoriów. Preppersi dokładają wszelkich starań, by prowadzone działania umożliwiły im jak najdłuższe utrzymanie aktualnego poziomu życia. Wierzą, że odpowiednie przygotowanie pozwoli im przetrwać każdą, nawet najtrudniejszą sytuację. Można powiedzieć, że amatorzy survivalu są też preppersami. Wynika to z faktu, iż Ci drudzy biorą pod uwagę fakt, że przyjdą okoliczności, w których będą musieli opuścić własny dom. Przygotowując się na taką sytuację, planują bezpieczne miejsce do przetrwania dla siebie i swojej rodziny – np. las bądź inne miejsce.

Czy preppersi to ryzykanci?

Część osób myśli się o to, że preppersi to ryzykanci. Nic bardziej mylnego. Ich działania można porównać do działań osób, które np. ubezpieczają swoje nieruchomości od negatywnych skutków klęsk żywiołowych. Twierdzenie, że mogą przydarzyć się trudne sytuacje w życiu, nie jest niczym nierealnym i nie powinno być tak traktowane. Katastrofy mogą się zdarzyć i najczęściej zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach. Osoby ubezpieczone, przygotowane na ich wystąpienie mogą sobie łatwiej poradzić. W przypadku wykupienia ubezpieczenia zyskują gwarancję, że otrzymają wsparcie finansowe. Preppers gromadząc niezbędne przedmioty, zyskuje pewność, że w kryzysowej sytuacji poradzi sobie sam, czy też nie będzie musiał szukać pomocy u osób trzecich.

Zobacz również

Plecaki myśliwskie

Plecaki myśliwskie

Plecaki myśliwskie zostały zaprojektowane z myślą o indywidualnych potrzebach myśliwych. W porównaniu z tradycyjnymi wyróżniają się inną budową i właściwościami. Warto jednak wyjaśnić, że pomimo innej budowy czy designu, mogą z...
Po czym rozpoznać dobry polar?

Po czym rozpoznać dobry polar?

Polar to doskonałe okrycie wierzchnie sprawdzające się w trudniejszych warunkach. Szczególnie  doceniany jest przez osoby stawiające na wygodę i komfort w każdych warunkach. Wybór właściwego nie jest jednak łatwym zadaniem. Który typ...
Jak bezpiecznie uprawiać sport w lesie

Jak bezpiecznie uprawiać sport w lesie

Las to doskonałe miejsce do uprawiania sportów. Zdrowe, naturalne, pozwalające wyciszyć się i oderwać od miejskiego zgiełku. Ćwiczenia w takich warunkach to nie tylko sposób na solidny zastrzyk endorfin, ale też możliwość osiągnięcia...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności