2021-03-15

Nóż w lesie

Nóż myśliwski jest ważnym akcesorium każdego łowczego. Znany jest od wielu lat, aczkolwiek od czasów, w których się pojawił, znacznie się zmienił. Jest on wykorzystywany do wielu celów. W zależności od formy, może być używany do otwierania puszek, przygotowywania posiłków, ale też w lesie do cięcia lin, rozpalania ogniska, torowania drogi. Czym dokładnie jest nóż myśliwski i co wziąć pod uwagę przy jego zakupie? Wyjaśniamy.

 

Nóż myśliwski - najważniejsze informacje

Nóż myśliwski to artykuł zaprojektowany z myślą do wykorzystania w trudnych warunkach. Musi sprawdzić się w lesie do przecinania gałęzi, przygotowywania posiłków, ale też patroszenia zwierzyny. Co ważne - nie powinien on ulec szybkiemu stępieniu. Stąd też ważne jest jego odpowiednie przygotowanie. Część z nich jest wyposażona w tzw. haczyki znajdujące się na końcu ostrza - są one przydatne podczas oprawiania zwierzyny.

Noże myśliwskie mogą mieć różny profil głowni. Najpopularniejsze są drop point i clip point. Te pierwsze są szersze i trwalsze, drugie z kolei bardziej spiczaste, ale zapewniające lepszą kontrolę.

Mogą mieć również różną budowę. W tym zakresie można wyróżnić modele ze stałym ostrzem. Są one najpopularniejsze, ale nie można ich złożyć. Są również wersje składane - można je złożyć na pół i schować w kieszeni. Najczęściej mają kilka ostrzy, co pozwala wykorzystać je na różne sposoby. Ciekawą wersją jest także nóż składany z blokadą. Jest on podobny do scyzoryka i ma blokowane ostrze, zapewniające ochronę przed skaleczeniem. Ostatnim rodzajem są noże kieszonkowe, które najczęściej są wykorzystywane na co dzień, a dużo rzadziej podczas polowań.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu?

Wybierając odpowiedni model noża, warto zwrócić uwagę na wiele czynników. Jednym z nich jest kształt ostrza. Wspomniany clip point jest ostrzejszy, ale jest też bardziej podatny na pęknięcia. Stąd też sprawdza się do delikatnych prac. Dużo trwalszy jest drop point, gdyż sprawdzi się w wielu sytuacjach, pod różnym naciskiem. Początkujący powinni wybrać właśnie te dwa rodzaje, gdyż umożliwiają one zapoznanie się z akcesorium.

Ważny jest także rodzaj stali. Wśród dostępnych, znajduje się stal nierdzewna, wysokowęglowa lub HC. Stal wysokowęglowa jest łatwa do wyostrzenia, ma lepszą krawędź i jest odporna na korozję. Rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne, choć największą jakością wyróżniają się modele ze stali nierdzewnej. Są trwałe i nie wymagają specjalistycznej konserwacji.

Należy również zwrócić uwagę na trzpień. Modele wyposażone w pełny trzpień cechują się ostrzem nie zatrzymanym na rączce - oznacza to, że idzie ono aż do końca uchwytu. Długie wersje umożliwiają równomierne rozłożenie siły na nożu i pozwalają pewniej nim manewrować.

Mówiąc o trzpieniu nie należy zapominać o uchwycie. Dobrej jakości produkt zapewnia bezpieczną obsługę, ale też bezpieczny, antypoślizgowy chwyt. Popularne są gumowe uchwyty, aczkolwiek dobrym rozwiązaniem są także te drewniane. Przed wyborem właściwego warto przetestować kilka rodzajów i wybrać odpowiedni.

Warto też sprawdzić głowicę. W przypadku noży myśliwskich często jest ona tylko łękiem i nie pełni innych zadań poza wsparciem w zrównoważeniu ciężaru noża.  Najczęściej są one twarde, dlatego mogą być stosowane jako obiekt do samoobrony.

Wybierając nóż myśliwski, nie należy zapominać o pokrowcu. Jest on ważny, gdyż pozwala zapewnić właściwe warunki transportu, zabezpieczyć przed uszkodzeniem, ale też umożliwić zamontowanie go do paska czy do nogi. Najważniejsze, by przy wyborze odpowiedniego zwrócić uwagę, czy będzie zapewniał wygodne noszenie noża.

 

Zobacz również

Myślistwo w sztuce

Myślistwo w sztuce

Myślistwo w sztuce jest obecne od wielu lat. Sceny polowań były wykorzystywane jako popularne motywy łowieckie już w czasach paleolitu. Pierwsze postaci motywów myśliwskich były widoczne na ścianach, a przedstawiano w nich głównie sceny...
Parki narodowe w Polsce

Parki narodowe w Polsce

Parki narodowe w Polsce to miejsca o wyjątkowych, wręcz unikatowych walorach przyrodniczych. Aktualnie w Polsce jest ich aż 23 – są rozsiane na terenie całego kraju, a ich powierzchnia wynosi więcej niż 1000 ha. Ich niewątpliwą zaletą...
Jak ubrać się na polowanie w deszczu?

Jak ubrać się na polowanie w deszczu?

Polowania, jak i wizyty w lesie, w okresie wiosny, lata i jesieni dostarczają szereg informacji, ale też niezapomnianych przeżyć. Pasjonaci łowiectwa potwierdzają, że jest to wyjątkowa dziedzina życia, która pozwala obserwować przyrodę w...

 

 

PRZERWA URLOPOWA

 

W dniach od 24.07.2024r. do  28.07.2024r. przebywamy na urlopie.

 

Wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane po naszym powrocie.

 

Pozdrawiamy, Zespół FAUT

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności