2022-03-24

Skarpety dla myśliwego

Wśród odzieży myśliwskiej nie może zabraknąć skarpet. Odpowiedniej jakości skarpety myśliwskie sprawdzą się nie tylko w chłodne, ale też cieplejsze dni. W garderobie każdego fana wypraw do lasu powinny znaleźć się odpowiednie modele, dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Czym wyróżniają się skarpety dla myśliwego i co warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy niżej.

 

Skarpety myśliwskie – co warto o nich wiedzieć?

Skarpety myśliwskie to obowiązkowe wyposażenie myśliwego podczas polowań i wypraw do lasu. Zapewniają komfort cieplny, ale też fizyczny – szczególnie są doceniane podczas długich, wielogodzinnych marszów. Wybierając odpowiednie, warto stawiać na wysokiej jakości modele, które nie tylko będą trwałe, ale też zapewnią najlepsze warunki poruszania się w trudnych terenach.

Najpopularniejsze skarpety myśliwskie są wykonane z wełny merynosowej. Są niezwykle ciepłe, a przy tym nie doprowadzają do przegrzania stóp. Doskonale sprawdzają się w okresie zimowym. W porze letniej lepszym rozwiązaniem będą modele z włókien bambusowych bądź bawełny. Są one lekkie, zapewniają odpowiedni komfort cieplny, a jednocześnie wykonane z oddychających materiałów, co pozwala utrzymać higienę stóp i nie doprowadzić do ich przegrzania.

Warto zwrócić uwagę, by wybrany model miał tzw. strefy komfortu oraz był wyposażony w wygodny ściągacz. Dzięki takiej budowie dokładnie przylegają do ciała, nie osuwają się z ud, ale też zapewniają skuteczną ochronę palców i amortyzację stopy. Jest to szczególnie ważne, gdyż pocenie się stóp czy osuwanie materiału może doprowadzić do przetarć, a to z kolei uniemożliwić dalsze polowanie.

Czym kierować się przy wyborze skarpet myśliwskich?

Wszystkie elementy garderoby myśliwego powinny być komfortowe w użyciu, a przy tym trwałe. Ważne jest również zwrócenie uwagi na kolorystykę – barwy powinny zgrywać się z otoczeniem, co umożliwia wykonanie skutecznego kamuflażu. Najczęściej modele myśliwskie są dostępne w barwach zielonych, oliwkowych bądź czarnych. Ważne jest też dopasowanie modelu do panujących warunków pogodowych i ciała. Nie mogą być one za małe ani zbyt duże. Dobrze, by były również elastyczne i umożliwiały wykonywanie wszystkich manewrów. Pomimo iż jest to jeden z drobniejszych elementów garderoby, to odgrywa ważną rolę podczas wyprawy do lasu.

Należy również pamiętać, że dobrze dobrane skarpety skutecznie chronią nie tylko przed chłodem, ale też przed komarami, kleszczami czy wieloma innymi owadami. Część modeli jest wzbogacona o jony srebra – wówczas wykazują one właściwości antybakteryjne, a tym samym minimalizują ryzyko wystąpienia nieprzyjemnego zapachu.

Ogromną zaletą skarpet myśliwskich jest ich uniwersalność. Pomimo iż są długie, skutecznie zapewniają ochronę nóg w każdych warunkach. Można je stosować z powodzeniem podczas zasiadek, polowań grupowych, ale też wycieczek po lesie czy wypraw survivalowych. Część osób stosuje je również podczas jazdy na nartach, co tylko potwierdza możliwość ich wykorzystania w każdych warunkach.

Wybierając odpowiednią grubość skarpet myśliwskich warto również pamiętać, że ważna jest nie tylko grubość. Powinny być one dopasowane do obuwia – proponowane w sklepie Faut modele doskonale sprawdzają się w połączeniu z obuwiem z membraną. Niestety, wybranie zbyt grubej skarpety i połączenie jej z dopasowanym obuwiem uniemożliwi myśliwemu komfortowe poruszanie się po lesie.

Zobacz również

Obwody łowieckie

Obwody łowieckie

Mówiąc o obwodzie łowieckim mamy na myśli obszar o powierzchni minimum 3000 hektarów, który charakteryzuje się odpowiednimi warunkami umożliwiającymi prowadzenie łowiectwa. Myśliwi powinni jednak na ich temat wiedzieć nieco więcej.
Czapki dla myśliwego

Czapki dla myśliwego

Myśliwy chcąc zapewnić sobie komfortowe warunki do polowania powinien zadbać o odpowiedni ubiór, w tym czapkę. Jest to jedno z ważniejszych akcesoriów, które pozwala skutecznie ochronić głowę zarówno przed zimnem, jak i silnym wiatrem...
Myśliwy na polowaniu

Polowanie na kaczki - jak się przygotować?

Polowanie na kaczki wymaga odpowiedniego przygotowania. Mówiąc w skrócie czynność ta sprowadza się do tropienia i strzelania do zwierzyny. Warto jednak pamiętać, że polowanie na kaczki może odbywać się w pojedynkę bądź przy udziale...
Materiał do odzieży myśliwskiej

Materiały i technologie stosowane przy szyciu odzieży myśliwskiej

Osoby, które rozpoczynają przygodę z myślistwem powinny zadbać nie tylko o odpowiednie przygotowanie merytoryczne, ale też o dobór odpowiedniej odzieży. Podstawowym aspektem każdej wyprawy do lasu powinny być ubrania. Koniecznie powinny...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności