2016-06-21

Jak przygotować się do wyprawy survivalowej?

Pojęcie survivalu możemy rozumieć jako sztukę przetrwania w najtrudniejszych warunkach. Dla osób początkujących, wybierających się pierwszy raz na taką przygodę, istotne jest wyrobienie w sobie instynktu przetrwania, czyli cech i umiejętności, dzięki którym odnajdziemy się w każdej trudnej sytuacji. Przekonaj się jakie zasady obowiązują na survivalu i o czym należy pamiętać, aby wyprawa była udana.

 

Co wziąć ze sobą na survival?

 

 • Odzież survivalowa

Odzież to jedna z najważniejszych rzeczy, o które trzeba się zatroszczyć przed taką wyprawą. Istotną sprawą jest dokładnie przemyślenie i prześledzenie warunków, w jakich przyjdzie nam żyć. Źle dobrana odzież może przyczynić się nie tylko do konieczności wcześniejszego zakończenia wyprawy, ale także do różnego rodzaju powikłań zdrowotnych czy nawet zagrożenia życia. Musimy przygotować się na każdą ewentualność.

Nasze ubranie musi być przede wszystkim komfortowe, wygodne i trwałe. Ważne aby odzież była odporna na działanie wilgoci, chroniła przed niskimi czy wysokimi temperaturami. Na wyprawę musimy wziąć ze sobą specjalne buty, tzw. pionierki, ciepłe i przepuszczające powietrze skarpety, przeciwdeszczowe spodnie, kurtkę oraz nakrycie głowy.

 

Kompas na wyprawie survivalowej
Ekwipunek na wyprawie survivalowej

 

 • Odzież myśliwska

Wybierając się na survival musimy mieć na uwadze zmienność warunków pogodowych. Pamiętajmy zatem, że musimy zabezpieczyć na różne okoliczności pogodowe i wziąć ze sobą foliowe peleryny, ciepłe kurtki. Jeżeli istnienie możliwość wystąpienia bardzo niskich temperatur, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie także wzięcie ze sobą kożuchów. Niezbędnym elementem odzieży survivalowej jest także nakrycie głowy, które chroni nas odpowiednio przed mrozem lub słońcem. Oprócz odzieży wierzchniej warto dobrać także odpowiednią bieliznę, która uchroni przed odparzeniem, otarciami czy zimnem. Musimy pamiętać o zabezpieczeniu szyi przed zimnem i wiatrem. Warto zaopatrzyć się w wygodną czapkę czy kapelusz oraz chustę lub szal. Bardzo ważne jest odpowiednie obuwie, które musi być komfortowe, wygodne, idealnie dopasowane i co najważniejsze - wodoodporne. Pamiętajmy aby wybierać je rozważnie, gdyż źle dopasowane buty, przy dłuższej wędrówce czy kiepskiej pogodzie, mogą całkowicie zepsuć wyprawę. Opłaca się zainwestować w buty wojskowe czy trekkingowe, które będą wygodne i trwałe.

 

 • Plecak survivalowy

Jednym z najważniejszych elementów ekwipunku jest plecak. Zanim kupimy plecak zastanówmy się jaka pojemność plecaka spełni nasze oczekiwania. Ważna jest nie tylko pojemność plecaka, ale także jego funkcjonalność i to, ile przedmiotów do niego zmieścimy. Na wyprawie survivalowej może nam się przydać duży plecak (pojemność ok. 50-90 litrów), który pomieści cały niezbędny ekwipunek. Aby mieć pewność, że plecak pomieści cały wymagany sprzęt warto w pierwszej kolejności skompletować sprzęt, a dopiero na końcu zakupić plecak. Wybierając plecak należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Obecnie jednym z najlepszych i najbardziej wytrzymałych materiałów jest codura - niezwykle mocna tkanina, która zachowuje wysoką odporność na przetarcia i zniszczenie. Mając na uwadze wielogodzinną wędrówkę, powinniśmy wybrać plecak, który idealnie dopasuje się do naszych pleców i zapewni odpowiednią wentylację. Plecak, który posiada troczki od zewnętrznej strony to bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki troczkom będziemy mogli przechowywać przedmioty, które nie zmieszczą się do samego plecaka (np. karimata, śpiwór). Każdy survivalowiec z pewnością doceni także dużą ilość kieszonek, w których będziemy mogli pochować liczne gadżety, aby mieć je zawsze pod ręką.

 

 • Namiot survivalowy

Wybierając się na kilkudniową wyprawę survivalową z pewnością musimy wziąć namiot, który zapewni nam schronienie. Ogromna liczba namiotów dostępnych na rynku może nam sprawić trudność z wyborem odpowiedniego sprzętu. Czym zatem należy się kierować przy zakupie namiotu? Oto najważniejsze parametry, jakie powinien spełniać namiot survivalowy:

 • Waga - w przypadku wyprawy, w czasie której kilkukrotnie będziemy zmieniać miejsce schronienia powinniśmy wybrać lekki namiot, który szybko i łatwo schowamy. Jeżeli planujemy rozbić namiot w jednym miejscu przez cały okres wyprawy, wówczas należy kierować się przede wszystkim wytrzymałością namiotu oraz komfortem. Jeżeli planujemy kilka noclegów w jednym miejscu możemy wybrać duży namiot, który zapewni nam odpowiednią ilość miejsca na spanie. Dobrym rozwiązaniem będzie namiot czteroosobowy, z dwoma podwójnymi sypialniami.
 • Miejsce do przechowywania bagażu - Powinniśmy wybrać taki namiot, który nie tylko da nam schronienie, ale także pomieści nasze bagaże i ekwipunek. Dzięki temu zapewnimy sobie bezpieczne przechowanie sprzętu.
 • Wytrzymałość - to bardzo ważny parametr namiotu. Musimy zatem zwrócić uwagę z czego wykonany jest szkielet namiotu oraz warstwa wewnętrzna i zewnętrzna namiotu. Bardzo dobrą konstrukcję namiotów można otrzymać dzięki zastosowaniu włókna szklanego.
 • Rozbijanie i pakowanie namiotu - na survivalu nie ma czasu do stracenia. Dlatego też wybierając namiot, sprawdźmy jak skomplikowana jest jego konstrukcja, a także czy będziemy potrafili w szybkim czasie rozłożyć i złożyć namiot. Kupując namiot przetestujemy także wytrzymałość i pakowność torby, w której przechowywany jest namiot.
 • Krzesiwo survivalowe

W czasie survivalu nie możemy zapomnieć o stałym dostępie do ognia. Dzięki niemu wysuszymy mokre ubrania oraz rozgrzejemy nasze ciało w czasie wieczornego ochłodzenia. Ogień posłuży nam także do zagrzania wody i przygotowania posiłków. Będąc na wyprawie survivalowej musimy liczyć się z tym, ze rozpalenie ognia wcale nie będzie prostym zadanie. Dlatego na wyprawę musimy wziąć ze sobą krzesiwo survivalowe oraz specjalne materiały do rozpalania, które zapewnią nam ogień nawet w najcięższych warunkach pogodowych.

 

Krzesiwo Mil-Tec 15274000

 

zobacz wszystkie akcesoria survivalowe

 

 

 • Manierka survivalowa

Następną ważną rzeczą, o której musimy pamiętać wybierając się na survival jest stały dostęp do wody pitnej. Najlepszym rozwiązaniem na dłuższe i cięższe wyprawy jest manierka do przechowywania wody. Na rynku dostępna jest duża liczba manierek, o różnej pojemności. Wybierzmy taką, która bez problemu zmieści się w naszym plecaku. Zanim kupimy manierkę sprawdźmy, czy manierka jest wygodna w obsłudze i czy nie przecieka. Dodatkowo możemy się także zaopatrzyć w pokrowiec na manierkę do przechowywania wody. Wykonany z poliestru pokrowiec wyposażony w boczną kieszonkę to bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki czemu będziemy mieli wodę do picia zawsze pod ręką.

 

 • Noż i maczeta survivalowa

Nóż i inne ostre narzędzia jest podstawowym ekwipunkiem każdego survivalowca. W czasie wyprawy survivalowej nóż i maczeta będą spełniały liczne funkcje. Pomogą nam zbudować schronienie i pułapkę, przygotować pożywienie lub upolować zwierzynę. Nóż może się nam także przydać do udzielenia pierwszej pomocy lub ochrony naszego życia. Dlatego też wybierając się na wyprawę survivalową nie możemy liczyć, że wystarczy nam domowy nóż lub niskiej jakości scyzoryk. Nóż survivalowy powinien być wykonany ze stali nierdzewnej. Dodatkowo zadbajmy o wygodą rękojeść, najlepiej drewnianą, dzięki której nawet przy wielogodzinnym korzystaniu z noża, nie zrobią się nam odciski. Oczywiście najważniejszym parametrem noża jest jego ostrze, które powinno sobie poradzić z przecięciem nawet różnych surowców i materiałów.

 

 

Udanego i bezpiecznego survivalu!

Zobacz również

Jak wybrać akcesoria myśliwskie?

Jak wybrać akcesoria myśliwskie?

O tym jak wielkie znaczenie miało myślistwo w kształtowaniu się całych społeczeństw, nie trzeba nikogo przekonywać. Myślistwo i zbieractwo to najbardziej pierwotne formy zdobywania pożywienia. Zanim ludzie nauczyli się uprawiać ziemię,...
Jak wybrać lornetkę?

Jak wybrać lornetkę?

Zastanawiasz się, czy zakup lornetki jest koniecznością? A jeżeli tak, to czy opłaca się inwestować w lornetkę wysokiej jakości? Każdy, kto był chociaż raz na polowaniu, z pewnością potwierdzi, że lornetka jest jednym z podstawowych...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności