2021-01-28

Wiosna w łowisku

Okres wiosenny to czas, kiedy rozkwita roślinność, a zwierzęta leśne na nowo się uaktywniają. To wyjątkowy okres w łowisku. Pomimo iż oznacza koniec sezonu łowieckiego, to jest to czas, kiedy myśliwi mają dużo pracy. Czym zajmują się w okresie wiosennym? I jak przebiega wiosna w łowisku? Sprawdź poniżej szczegóły.

 

Cielak sarny

Cielak sarny

Jak wiosna zmienia las?

Wiosna to czas, kiedy całkowicie zmieniają się wygląd i struktura lasu. Zarówno wśród drzew, jak i na polanach pojawia się upragniona zieleń. Wiosenne dni to często ciepłe dni połączone z porannymi przymrozkami, a nawet lekkimi opadami śniegu. Budzenie się przyrody do życia jest wyjątkowe - soczysta zieleń zaskakuje barwą, a śpiewające ptaki zachęcają do wybudzenia z zimowego snu. Gromady przeróżnych ptaków z kolei budzą łowiska - w tym czasie może być na nich szczególnie głośno.

Wiosna w łowisku a polowania

Wiosna to dla myśliwych moment zakończenia sezonu łowieckiego. Nowy sezon rozpoczyna się pierwszego kwietnia. Warto jednak zwrócić uwagę, że wiele polowań kończ się wraz z ostatnim dniem marca. Wspomniany już zakaz polowań został wprowadzony z uwagi na nadejście okresu lęgowego. To czas, kiedy należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę dzikich zwierząt - występuje okres lęgowy. Chcąc uczestniczyć w życiu zwierząt, myśliwi mogą podpatrywać narodziny dzikiej zwierzyny, aczkolwiek muszą to robić z wyjątkową ostrożnością. Trzeba pamiętać, że młode są otoczone wyjątkową troską - matki walczą o nie z ogromną zawziętością. Co jeszcze wiosną mogą robić myśliwi?

Jakie obowiązki wiosną mają myśliwi?

Wiosna to czas zakończenia okresu łowieckiego. Nie oznacza to jednak, że myśliwi nie mają obowiązków. Wiosną biorą udział w dyżurach na polach, podczas których odwiedzają wyznaczone tereny. Działania te mają na celu ochronę upraw i zapobieganie powstawaniu szkód łowieckich. Pojawienie się dzikiej zwierzyny może przynieść spore straty rolnikom - mogą one uszkadzać zasiewy różnego rodzaju zbóż, a tym samym negatywnie wpłynąć na ilość plonów. Główne zadanie myśliwych w tym czasie to płoszenie dzikiej zwierzyny.

Sprawdzają oni również stan infrastruktury leśnej - ambon, paśników, ale też sadzą drzewa. Wykonują również szereg innych obowiązków, które zostały zaplanowane w kole łowieckim. To także czas podsumowań ubiegłego sezonu. Komisje łowieckie oceniają trofea i planują kolejne miesiące polowań.

Wiosna w lesie a kamuflaż

Wiosna w lesie to pojawienie się nowych, żywych kolorów. To czas, kiedy myśliwi nieco inaczej muszą przygotować się do wizyt w lesie. Ważny jest odpowiedni kamuflaż, ale też zapewnienie sobie komfortu podczas wykonywania codziennych czynności. Dobór odzieży powinien być zawsze uzależniony od planów na konkretny dzień. Może to być zarówno lekka, jak i nieco cieplejsza odzież, która zapewni ciepło w chłodne dni bądź ochroni przed wiatrem czy deszczem. W chłodniejsze dni warto postawić na odzież termiczną, gdyż jak wiadomo - wiosną pogoda jest zmienna. Idealnie, jeśli ubranie składa się z kilku warstw - wówczas bez problemu można dopasować grubość do aktualnej temperatury.

Jeśli chodzi o kamuflaż, to w odzieży powinny znajdować się różne odcienie zieleni. Biała odzież wykorzystywana w okresie zimowym, w śnieżne dni, może już zostać schowana na dno szafy.

 

 

Zobacz również

Struktura koła łowieckiego

Struktura koła łowieckiego

Koło łowieckie to mająca osobowość prawną jednostka organizacyjna Polskiego Związku Łowieckiego. W zależności od rejonu skupia od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu myśliwych. Jej głównym celem jest prowadzenie gospodarki łowieckiej...
Lis rudy

Redukcja drapieżników - czy jest konieczna?

Liczebność drapieżników obecnych w polskich lasach z roku na rok rośnie. Problem ten dotyczy nie tylko tych największych i najgroźniejszych osobników, ale też i tych mniejszych. Rozwój populacji tych gatunków jest dla wielu osób...
Biwak w lesie

Biwak w lesie

Biwakowanie to jedna z wielu przygód, które chciałoby przeżyć wielu. Spędzenie nocy w lesie, rozpalenie ogniska i podziwianie natury w okresie wiosenno-letnim to świetny sposób na oderwanie się od codzienności. Ta forma rozrywki jest...
Image of: Jak dobrać ubiór myśliwski?

Jak dobrać ubiór myśliwski?

Łowiectwo to wyjątkowa dziedzina, łącząca w sobie zamiłowanie do przyrody oraz kultywowanie zwyczajów i tradycji łowieckich. Prawdziwi pasjonaci łowiectwa dobrze wiedzą, jak wiele pięknych przeżyć może dostarczyć ta forma aktywności.
Polowanie wiosenne

Polowanie wiosenne

Czym zajmują się myśliwi w okresie wiosennym? Na jaką zwierzynę można polować wiosną, a także jak ubrać się na takie polowanie?
Polowanie wigilijne

Polowanie wigilijne

Wigilia Bożego Narodzenia to szczególny dzień dla myśliwych. Organizowane w tym dniu polowania to bardzo ważna tradycja myśliwska. Sprawdź, jakie są korzenie tej tradycji, a także jak dzisiaj jest ona obchodzona.
Jesienne polowania

Jesienne polowania

Jesień to długo oczekiwana pora roku w myśliwskim kalendarzu. To właśnie w okresie jesiennym myśliwi wyruszają na polowania, wypatrując zwierzyny. Sprawdź, dlaczego jest to najlepszy okres na zbieranie myśliwskich trofeów.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności