2021-07-06

Zioła polskich lasów

Wiosna to czas, kiedy w lasach pojawiają się pierwsze rośliny – robi się zielono i przyjemnie. Obszary leśne warto odwiedzać nie tylko w celu pooddychania świeżym powietrzem, ale też by zgromadzić domową apteczkę ziół. Kulminacyjny okres ich zbioru przypada na czerwiec – październik, jednak już teraz warto poznać ich rodzaje i zastosowanie. Jakie zioła polskich lasów warto znać i mieć w domowej apteczce?

 

Leśne zioła

Leśne zioła

Zioła w polskich lasach – czy można je zbierać?

Zbiór płodów runa leśnego na własne potrzeby, zgodnie z ustawą o lasach, nie jest zabroniony i nie wymaga uzyskania niczyjej zgody. Zbierając poszczególne gatunki roślin warto jednak pamiętać, by nie zrywać tych chronionych. Należy jednak pamiętać o tym, że zbiorów nie można prowadzić na terenie lasów objętych stałym lub okresowym zakazem wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, na terenie rezerwatów przyrody oraz parków narodowych.

Jakie zioła można spotkać w polskich lasach?

Pokrzywa zwyczajna

Liście pokrzywy zwyczajnej są wykorzystywane do celów leczniczych. Konieczne jest jednak zebranie ich przed kwitnieniem. Ze świeżych pędów można dodatkowo przygotować sok. Zioło to doskonale obniża poziom cholesterolu, redukuje stany zapalne i łagodzi ból, zmniejsza alergię czy pozytywnie wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Jeśli chodzi o całe liście rośliny to doskonale sprawdzają się one do tzw. chłostania części ciała zaatakowanych reumatyzmem czy rwą kulszową. Pokrzywa sprawdza się również w kuchni – jest doskonała do zup, sałatek i koktajli.

Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek jako zioło może być wykorzystywany w postaci ziela, jak i kwiatów. Jest on niezwykle bogaty w sole mineralne, żywice czy garbniki, dzięki temu wykazuje pozytywne działanie na cały organizm. Doskonale oczyszcza organizm z toksyn, regeneruje wątrobę, pozytywnie wpływa na pracę serca czy łagodzi stres. Wykazuje on również działanie bakteriobójcze oraz wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.

Gajowiec żółty

Gajowiec żółty jest bogaty w składniki sterydowe. Przed użyciem ziele należy dokładnie wysuszyć w temperaturze 35°C bądź przygotować intrakt. Roślina ta działa przeciwreumatycznie i ochronnie na miąższ wątroby oraz nerek. Wykazuje również działanie przeciwzapalne na skórę, błony śluzowe czy reguluje miesiączkowanie.

Najlepiej spożywać go w postaci herbatek – naparów z liści bądź kwiatów.

Pierwiosnek lekarski

Wszystkie części pierwiosnka lekarskiego wykazują działanie lecznicze – zarówno kwiaty, liście, jak i korzenie. Roślina działa uspokajająco, moczopędnie, napotnie i przeczyszczająco. Pozwala uśmierzyć bóle głowy czy gardła i doskonale sprawdza się w infekcjach górnych dróg oddechowych. W formie okładów jest zalecana do stosowania w celu wsparcia procesu gojenia się ran.

Kwiaty pierwiosnka lekarskiego można wykorzystywać w kuchni – zarówno do dżemów, jak i marynat. Można je także wykorzystywać do dekoracji deserów czy produkcji wina.

Mniszek lekarski

Zdrowotne właściwości mniszka lekarskiego wykazują zarówno kwiaty, liście, jak i korzenie. Wspomaga on leczenie chorób skórnych i otyłości, pozwala obniżyć poziom cukru we krwi, ale również łagodzi dolegliwości wątrobowe i problemy trawienne.

Młode liście mniszka można spożywać w stanie surowym – doskonale sprawdzą się jako dodatek do sałatek. Z pozostałych części można przygotowywać wino, syropy i nalewki.

Szczawik zajęczy

Ważną częścią szczawika zajęczego wykazującego właściwości lecznicze jest ziele – jest ono źródłem kwasów karboksylowych, witaminy C, soli potasowych, żelaza, flawonów oraz chlorofilu.

Roślina ta doskonale sprawdza się w leczeniu schorzeń układu moczowego, krwotokach, stanów zapalnych nerek i pęcherza, czy też szkorbutu. Jest polecana także przy niestrawnościach, wymiotach i zatruciach.

Najlepiej smakuje jako dodatek do sałatek, w połączeniu z pomidorem i oliwą.

Zobacz również

Wilk szary zimą

Wilki - jak zareagować, gdy je spotkamy

Wilki to zwierzęta leśne, które wszyscy znają, jednak wiele osób uważa, że zupełnie nie są obecne na terenie polskich lasów. Nic bardziej mylnego – od 1998 roku są objęte ochroną gatunkową, stąd też nie tylko można je spotkać w...
Dubeltówka

Sezon łowiecki 2021/2022

Działalność łowiecka, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, jest prowadzona w oparciu o obwody łowieckie. Co ważne, poszczególne działania wszystkich obwodów są nadzorowane przez Polski Związek Łowiecki – jest to specjalna...
Niebezpieczne rośliny w polskich lasach

Niebezpieczne rośliny w polskich lasach

W Polskich lasach można spotkać kilkadziesiąt gatunków roślin. Część z nich nie tylko pięknie się prezentuje i pachnie, ale jest również szkodliwa dla organizmu. Zawierają bowiem silne związki chemiczne, które w kontakcie ze skórą...
Image of: Jak dobrać ubiór myśliwski?

Jak dobrać ubiór myśliwski?

Łowiectwo to wyjątkowa dziedzina, łącząca w sobie zamiłowanie do przyrody oraz kultywowanie zwyczajów i tradycji łowieckich. Prawdziwi pasjonaci łowiectwa dobrze wiedzą, jak wiele pięknych przeżyć może dostarczyć ta forma aktywności.
Jak wybrać lornetkę?

Jak wybrać lornetkę?

Zastanawiasz się, czy zakup lornetki jest koniecznością? A jeżeli tak, to czy opłaca się inwestować w lornetkę wysokiej jakości? Każdy, kto był chociaż raz na polowaniu, z pewnością potwierdzi, że lornetka jest jednym z podstawowych...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności